Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Europejscy biskupi: Kryzys na Ukrainie trzeba przezwyciężyć na drodze dialogu

Ukraińscy żołnierze oddają hołd poległym kolegom podczas uroczystości w Kijowie, 20 stycznia 2022 r. Fot. President of Ukraine

Niech europejscy przywódcy nie zapominają o tragediach wojen światowych z ubiegłego wieku, niech będzie bronione prawo międzynarodowe, niepodległość i suwerenność terytorialna każdego państwa – pisze prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Zaostrza się napięcie między Rosją a Ukrainą. Rosjanie zgromadzili ponad sto tys. żołnierzy na granicy. Kilka dni temu prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zagroził Rosji sankcjami w przypadku agresji wobec sąsiada.

Wesprzyj Więź.pl

Do wsparcia Ukrainy w obliczu groźby rosyjskiego ataku wezwało dziś wspólnotę międzynarodową prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Tworzą je: przewodniczący abp Gintaras Grušas z Litwy oraz dwaj wiceprzewodniczący: kard. Jean-Claude Hollerich z Luksemburga i bp László Német z Serbii.

„Prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy, wyrażając głos biskupów kontynentu europejskiego, w tym dramatycznym momencie napięcia wokół Ukrainy pragnie wyrazić swoją bliskość Kościołom, które są na Ukrainie, i całemu jej narodowi, oraz zaprasza wspólnotę międzynarodową do wsparcia tego kraju w obliczu groźby rosyjskiej ofensywy militarnej” – napisali autorzy tekstu.

Powtórzyli też wezwanie papieża Franciszka, by kryzys przezwyciężyć „przez poważny dialog międzynarodowy, a nie za pomocą broni”. „Również my, jako pasterze kontynentu europejskiego, pragniemy zaapelować do przywódców narodów, aby nie zapomnieli o tragediach wojen światowych z ubiegłego wieku i aby było bronione prawo międzynarodowe, niepodległość i suwerenność terytorialna każdego państwa” – czytamy.

„W tym niezwykle delikatnym momencie, prosimy chrześcijan o modlitwę o dar pokoju na Ukrainie, aby odpowiedzialni byli «zarażeni dobrem pokoju» i aby kryzys został przezwyciężony wyłącznie na drodze dialogu” – zaznacza prezydium CCEE.

Wesprzyj Więź

Dziś skończyły się dwudniowe konsultacje między prezydentami Polski Andrzejem Dudą i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Wiśle. Duda napisał na Twitterze, że „Polska odrzuca koncepcję stref wpływów i opowiada się za pełną integracją euroatlantycką Ukrainy”, która „może liczyć na wsparcie naszego kraju”.

Przeczytaj też: Rozejm, pojednanie, pokój – Rosja i Ukraina

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość