Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Wyciśnięty jak cytryna przez Jaruzelskiego

Mieczysław Rakowski, wówczas jako wicemarszałek Sejmu PRL, podczas Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokojowej Przyszłości Świata w Hotelu Victoria w Warszawie 16 stycznia 1986. Fot. Archiwum Fotograficzne Włodzimierza Barchacza / NAC

Książka Michała Przeperskiego to fascynująca opowieść o życiu wieloletniego redaktora naczelnego „Polityki” i ostatniego przywódcy PZPR, który sam siebie nazywał „dzieckiem socjalizmu”. Autor doskonale uchwycił nie tylko ludzki aspekt tej historii, ale także pewne uniwersalne zasady panujące w świecie polityki.

Wesprzyj Więź

Michał Przeperski, Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna, Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2021, 432 s.

Wesprzyj Więź.pl

W ostatnich latach polski rynek wydawniczy jest zalewany biografiami politycznymi zarówno peerelowskich przywódców, jak i opozycjonistów. Mieczysława F. Rakowskiego jednak omijano szerokim łukiem. Być może potencjalnych autorów odstraszał fakt, że jeszcze za życia sam zatroszczył się o przedstawienie swojej historii – pieczołowicie opracował i wydał dziesięć tomów Dzienników, pisanych niemal z dnia na dzień od początku kariery politycznej. Z tego opus vitae wyłaniał się obraz self-made mana i politycznego liberała. Potencjalny biograf musiałby zmierzyć się z legendą, oddzielić autokreacje od rzeczywistości. Michał Przeperski wypełnił to zadanie doskonale – jego najnowsza książka wyróżnia się dojrzałą i wnikliwą analizą, przystępnym opisem i rzetelną kwerendą archiwalną.

W przypadku Mieczysława Rakowskiego szczególnie ten ostatni element stanowił wyzwanie. Jego dzienniki są pasjonującą lekturą, jednak wszyscy czytelnicy zadawali sobie pytanie: czy do końca szczerą i nie ufryzowaną na potrzeby współczesnego odbiorcy? Odpowiedź na to pytanie wymagała porównania rękopisów – bądź oryginalnych maszynopisów – z wersją wydaną. To było wyzwanie wymagające wielkiej pracy. Dodatkowym utrudnieniem było to, że peerelowski polityk zapobiegliwie sprzedał całą kolekcję swoich osobistych dokumentów do Hoover Institution Library and Archives, działającej przy Stanford University. Przeperski jednak pokonał te przeszkody – i to w jakim stylu! Rozebrał Dzienniki na części pierwsze, ustalił, jak powstawały – Rakowski uzupełnił część „dziur” po latach, złagodził niektóre sądy – a na koniec zestawił zawarte w nich informacje z innymi źródłami i literaturą.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość