Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Jak nazwać zbrodnię nad zbrodniami

Rafał Lemkin. Fot. Center for Jewish History, NYC

Bohater tej książki to postać w Polsce wciąż mało znana. A jest to jeden z najwybitniejszych prawników w dziejach, człowiek, którego słuchali przywódcy mocarstw. Człowiek startujący z samego dołu, który wspiął się na szczyt drabiny społecznej, by następnie spektakularnie z niego spaść.

Wesprzyj Więź

Ryszard Szawłowski, Rafał Lemkin. Biografia intelektualna, Wydawnictwo Akademickie Sedno, Warszawa 2020, 652 s.

Wesprzyj Więź.pl

Postać prawnika rzadko utożsamiana jest w naszej przestrzeni kulturowej z bohaterstwem. Stawiany za wzór i rozpalający wyobraźnię bywa u nas zazwyczaj konspirator, żołnierz, czasem pisarz czy poeta, niekiedy wybitny polityk lub mąż stanu. Wyobrażenie o życiu jurysty – choć wygodnym i pozbawionym trosk materialnych – utożsamiane bywa raczej z egzystencją dość prozaiczną, by nie powiedzieć nudną. Biografia Rafała Lemkina pióra Ryszarda Szawłowskiego przeczy tym stereotypom. Autor przywraca naszej pamięci zbiorowej jednego z najwybitniejszych prawników w dziejach, człowieka, którego słuchali przywódcy mocarstw i który – startując z samego dołu – wspiął się na szczyt drabiny społecznej, by następnie spektakularnie z niego spaść.

Rafał Lemkin to postać w Polsce wciąż mało znana. Dopiero w ostatnich kilku latach jego dokonania są na nowo odkrywane i odpowiednio doceniane, a nazwisko Lemkina pojawia się coraz częściej w publikacjach i dyskursie publicznym. W 2018 r. została wydana jego niedokończona autobiografia pt. Nieoficjalny. Autobiografia Rafała Lemkina pod redakcją Donny-Lee Frieze, w tym też roku pojawiła się na polskim rynku wydawniczym znakomita książka Powrót do Lwowa. O genezie ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, której autorem jest znany profesor prawa międzynarodowego Philippe Sands. Publikacje te – choć bardzo interesujące – można potraktować jako przyczynek do książki Szawłowskiego, który intelektualną i zawodową drogę Rafała Lemkina prześwietlił na wylot, z zadziwiającą i godną szacunku pedanterią wyjaśniając wszelkie wątpliwości i prostując liczne mity, którymi obrosła ta postać na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Szkoda tylko, że biograf niemal całkowicie pominął prywatną sferę życia swojego bohatera, chociaż – trzeba przyznać – uczciwie zaznaczył to już w podtytule.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość