Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Międzyreligijna modlitwa o pokój 27 października w Warszawie

Wezmą w niej udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, abp Sawa z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Marek Maria Karol Babi – biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, przedstawiciele Kościoła ewangelicko-augsburskiego, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz imam Jabbar Koubaisy.

27 października przypada rocznica spotkania międzyreligijnego w Asyżu, zorganizowanego przez Jana Pawła II w 1986 roku. Tego dnia w Warszawie co roku odbywa się modlitwa o pokój z udziałem przedstawicieli różnych wyznań i religii. W tym roku miejsce wydarzenia to Chrześcijańska Akademia Teologiczna.

Wesprzyj Więź.pl

„Dzisiaj szczególnie mocno potrzebujemy znaku jedności i wspólnej troski o pokój. Dlatego przywołujemy wyjątkowo aktualną wciąż wypowiedź Jana Pawła II z 27 października 1986 roku do zgromadzonych w Asyżu przedstawicieli różnych religii i wyznań: Wyzwanie, jakim jest pokój, które dziś stoi przed każdym ludzkim sumieniem, przekracza różnice religijne” – piszą w zaproszeniu organizatorzy wydarzenia z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Modlitwa o pokój odbędzie się pod patronatem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz metropolity warszawskiego.

Wezmą w niej udział: kard. Kazimierz Nycz, abp Sawa z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i Marek Maria Karol Babi – biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Rodzinę ewangelickich Kościołów RP reprezentować będzie Kościół ewangelicko-augsburski, wyznawców judaizmu naczelny rabin Polski Michael Schudrich, wyznawców islamu – imam Jabbar Koubaisy, a wspólnotę Sant’Egidio Magdalena Wolnik.

W wydarzeniu swój udział zapowiedzieli również przedstawiciele władz Warszawy.

Każda wspólnota wyznaniowa będzie prowadziła modlitwę w języku polskim, a następnie fragment psalmu 62 „Nie pokładajcie ufności w przemocy ani się łudźcie na próżno rabunkiem” w swoim języku: hebrajskim, arabskim, łacińskim, staro-cerkiewno-słowiańskim i polskim.

Wesprzyj Więź

Symbolem spotkania są liście drzewa oliwnego ułożone w kształt rozety katedry w Asyżu.

KAI, DJ

Przeczytaj też: Tylko pokój jest sprawiedliwy

Podziel się

1
Wiadomość