Jesień 2021, nr 3

Zamów

Ksiądz z kobietą w kinie. Niemiłość

Dorota Kędzierzawska. Fot. Materiały prasowe

W Żużlu Doroty Kędzierzawskiej pada genialne zdanie. Wypowiada je ksiądz: „Nie trzeba być wierzącym, żeby grzeszyć”. Przecież nikt – niezależnie od tego, czy jest wierzący, czy niewierzący – nie może stanąć poza wyborem między dobrem a złem.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Kobieta Nie wiem, jak Ty, Andrzeju, ale ja od czasu, kiedy zobaczyłam Wrony Doroty Kędzierzawskiej, bardzo czekam na każdy jej kolejny film. Głównymi bohaterami większości dzieł reżyserki są dzieci – dzieci zdradzone przez dorosłych. Swoich dziecięcych bohaterów artystka traktuje z czułością, w jej filmach nie znajdziemy jednak cienia czułostkowości. Opowiada o ich losach w sposób przejmujący i nadaje tym opowieściom oryginalną, trudną do podrobienia formę.

Ksiądz Filmy Kędzierzawskiej na pewno nie należą do tych, które gromadziłyby ogromną publiczność, ale zawsze miały swoją wierną widownię kochającą kino, w którym nie tylko czuć, ale widać upływający (stracony?) czas. Ktoś mógłby powiedzieć, że są to filmy nudne, ale to jest błogosławiona nuda.

Kobieta Nudne?! Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, żeby filmy Kędzierzawskiej sklasyfikować w ten sposób. Owszem, mają niespieszny rytm, poetycką formę, ale przecież opowiadają o niecodziennych zdarzeniach – trójka bezdomnych chłopców najprawdopodobniej z Białorusi nielegalnie przekracza granicę z Polską, mając nadzieję, że tu znajdzie lepsze życie (Jutro będzie lepiej); dziewięcioletnia dziewczynka porywa trzylatkę, bo jest tak samotna, że w ten desperacki sposób próbuje doświadczyć bliskości (Wrony); porzucony przez matkę chłopiec ucieka z domu dziecka i zamieszkuje na starej barce (Jestem) – ostatnia historia została zresztą oparta na faktach. A jak te filmy są zagrane! Kędzierzawska potrafi genialnie prowadzić swoich dziecięcych bohaterów, zachowują oni na ekranie niezwykłą naturalność i swobodę, wypadają jak najbardziej profesjonalni aktorzy. Już samo to jest w tych filmach fascynujące.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.