Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kobiety w Afganistanie muszą się ukrywać przed zemstą fanatyków. Apel o ratunek

Kobiety w Afganistanie głosują w wyborach prezydenckich i lokalnych. Kabul, 20 sierpnia 2009. Fot. Eric Kanalstein / UN Photo

Wczoraj, w Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, Caritas Internationalis i organizacje pozarządowe działające w Afganistanie zaapelowały do społeczności międzynarodowej o zagwarantowanie bezpieczeństwa ludności afgańskiej, zwłaszcza kobietom oraz osobom, które od lat pracują w tym kraju na rzecz ich emancypacji.

W pogrążonym w chaosie Afganistanie, który od czterech dni znajduje się w rękach talibów, wiele osób pracujących przez lata na rzecz praw kobiet musi się ukrywać. Są na celowniku dżihadystów i w każdej chwili grozi im śmierć. ‒ Trzeba jak najszybciej pomóc im uciec z kraju – przekonuje Arianna Briganti z organizacji Nove Onlus, działającej w Afganistanie na rzecz najsłabszych, głównie kobiet i dzieci, której pracownicy przebywają wciąż w Kabulu. 

Wesprzyj Więź.pl

Działaczka jest zdania, że społeczność międzynarodowa musi pogodzić się z niepowodzeniem przyjętej dotychczas w tym kraju strategii, ale przede wszystkim znaleźć sposób na uratowanie zagrożonych obywateli. Na ponownie otwartym lotnisku w Kabulu na zmianę lądują samoloty wysłane przez kraje zachodnie w celu ratowania ich urzędników i lokalnych współpracowników. ‒ Tymczasem kobiety muszą ukrywać się przed zemstą fanatyków, którzy chcą je zamordować wyłącznie dlatego, że studiowały, pracowały i starały się odgrywać pozytywną rolę w społeczeństwie – powiedziała Radiu Watykańskiemu Briganti. 

– W tej chwili wszystkie kobiety w Afganistanie są zamknięte w swoich domach. Niektórzy mężczyźni wysłali swoje córki i żony, aby ukryły się w bezpiecznych miejscach. Obawiają się, że zostaną zamordowane lub porwane i zamienione w niewolnice ‒ powiedziała w rozmowie z papieską rozgłośnią Briganti i zauważyła, że obecna sytuacja „świadczy o porażce trwającej 20 lat interwencji zbrojnej, o nieudolnym zarządzaniu przez amerykańską administrację negocjacjami z talibami, a przede wszystkim pokazuje, jak wielki strach panuje wśród ludności cywilnej”.

Działaczka wyraziła nadzieję, że „rządy europejskie zadbają o bezpieczeństwo tych ludzi, którzy od lat pracują na rzecz wolności kobiet”. 

‒ Najważniejszym pytaniem jest to, jak bezpiecznie sprowadzić najbardziej bezbronnych, niezamężne kobiety, dzieci i młode dziewczyny, na lotnisko. System bankowy jest całkowicie zablokowany, nie możemy wysyłać pieniędzy, nawet na jedzenie dla naszych pracowników – poinformowała Briganti. 

W komunikacie opublikowanym z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej Caritas Internationalis zaznacza, że oprócz palącej potrzeby pomocy dla Afganistanu, Libanu i Haiti konieczne jest także zbudowanie długofalowej strategii ekologicznej dla naszej planety. „Ekologia integralna, zaproponowana przez papieża Franciszka, jest najlepszym sposobem ocalenia naszego wspólnego domu”, czytamy w oświadczeniu.

Wesprzyj Więź

Caritas wezwała społeczność międzynarodową do podjęcia odważnych kroków w celu rozwiązania problemów związanych ze zmianami klimatycznymi, pandemią i jej konsekwencjami. Organizacja podkreśliła, że susze, degradacja środowiska naturalnego, podnoszenie się poziomu mórz, tajfuny, powodzie i pożary lasów są skutkiem braku troski o środowisko naturalne, prowadzą do zmian klimatycznych i kryzysu ekologicznego. „Bez zdecydowanej woli politycznej ludzie będą umierać. Jeśli cierpi jedna część ludzkości, cierpi cała ludzkość”, zaznacza Caritas Internationalis.

KAI, MF

Przeczytaj także: Syzyfki z Afganistanu. Dla nich wszystko się kończy

Podziel się

1
Wiadomość