W nowym zarządzie Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak są od teraz Dominika Kozłowska, Tomasz Gancarz i Sylwia Wcisło.
16 czerwca zgromadzenie wspólników Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak wybrało na prezeskę Dominikę Kozłowską, redaktor naczelną miesięcznika „Znak”, publicystkę i działaczkę społeczną, z wykształcenia doktor filozofii.
Kozłowska zasiada m.in. w radzie programowej Europejskiego Centrum Solidarności, w Radzie ds. Równego Traktowania przy prezydencie Krakowa. Jest m.in. laureatką Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa. W Znaku pracuje od kilkunastu lat.
W skład zarządu weszli także Tomasz Gancarz i Sylwia Wcisło. Gancarz pracuje w Znaku od blisko 20 lat; w tym od kilkunastu w zarządzie spółki i na stanowisku dyrektora ds. planowania i rozwoju. Natomiast Wcisło związana jest ze Znakiem od ponad 20 lat; w ostatnich latach rozwijała wydawnictwo Znak Literanova, gdzie pełniła funkcję dyrektor wydawniczej. Wcześniej pracowała m.in. jako dyrektor działu marketingu. Była także członkiem Rady Zarządzającej Wyższej Szkoły Europejskiej im. Józefa Tischnera. W nowo powołanym zarządzie objęła stanowisko dyrektor generalnej.
Dotychczasowy prezes Henryk Woźniakowski zakończył 30-letni okres kierowania firmą. Wraz z nim na emeryturę przechodzi też Jerzy Illg, dotychczasowy redaktor naczelny Znaku. Wydawnictwo nie będzie już powoływać nowej osoby na to stanowisko.
Jak czytamy w komunikacie Biura Prasowego Wydawnictwa Znak, Woźniakowski „funkcję Prezesa przejął w 1991 roku po Jerzym Turowiczu. Za jego kadencji Znak przekształcił się z ze skromnej oficyny w jeden z największych domów wydawniczych w Polsce. Zmiana była przygotowywana i spodziewana”.
Zarówno Woźniakowski, jak i Illg nadal będą współpracować ze Znakiem. Woźniakowski objął ponadto funkcję Przewodniczącego Fundacji na Rzecz Chrześcijańskiej Kultury Społecznej im. Hanny Malewskiej. W ostatnich dniach ukazała się jego książka „Rzeczy ważne, a czasem błahe”.
Obecnie Znak to dom wydawniczy. W jego skład wchodzą: Znak, Znak Emotikon, Znak Horyzont, Znak JednymSłowem, Znak Koncept, Znak Literanova, a także miesięcznik „Znak”. Do Grupy Kapitałowej Znak należą również Wydawnictwo Otwarte, ecom Group (Woblink) oraz Lubimy Czytać.
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak realizuje również wiele projektów edukacyjnych, społecznych i kulturalnych. M.in. program „Czytanie ma moc”, „Klimat? Akcja! Demokracja!”, Dni Tischnerowskie czy cykl wydarzeń Dorwać Mistrza. Darowiznami finansowymi wspiera również rozmaite organizacje pozarządowe.
Przeczytaj też: W wymyślaniu katolicyzmu od nowa głos świeckich będzie coraz wyraźniejszy
No to czekamy na feministyczno-lewicowy odlot Znaku. Kiedyś byłem na spotkaniu organizowanym przez klub Tygodnika Powszechnego w Warszawie poświęconym “katolickiemu feminizmowi” z udziałem feministek i nowej prezeski. Mniej toksycznie brzmiały mi wypowiedzi Agnieszki Graff niż p.Dominiki Kozłowskiej.
No weź rozciągnij bardziej ramiona na swoim pluszowym krzyżu.
Nie plagiatuj po Cezarym Michalskim tylko wymyśl jakiś swój oryginalny przytyk.
Panią Dominikę Kozłowską słyszałem lata temu w TOK FM pytaną przez Cezarego Łasiczkę coś tam o kościele. Pilnowała żeby się z nim zgadzać… Zresztą Znak to i tak liberalno mainstreamowe wydawnictwo, a nie jakieś katolickie, więc nie wiem, co tam jeszcze można zmienić.
Znak, TOK FM, Dominika Kozłowska, Ewa, Wanat – это всё рыба