Bohaterowie tej książki, obsadzeni w roli ofiar, są interesujący sami w sobie, a jednocześnie ich życiorysy są symboliczne – nie tylko odzwierciedlają rzeczywistość Polski gomułkowskiej, ale również skupiają w sobie jak w kropli wody polskie losy w XX wieku.
Magdalena Ptaszyńska, Radosław Ptaszyński, „Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy”, Universitas, Kraków 2021, 476 s.
Marzec 1968 to jedno z fundamentalnych polskich doświadczeń drugiej połowy XX wieku. Stale ulega ono reinterpretacjom, ponieważ nie przestaje być przedmiotem zainteresowania pisarzy, naukowców i polityków. Nawet na tle pokaźnej literatury „marcowej” Skalpel ’68 to rzecz szczególnie warta uwagi – i to nie tylko ze względu na zapadający w pamięć tytuł.
Obcy we własnym kraju
Ponad czterysta pięćdziesiąt stron lektury zaserwowanej czytelnikom przez Magdalenę i Radosława Ptaszyńskich to opowieść wielopłaszczyznowa. Jej bohaterowie to szczecińscy lekarze, Polacy pochodzenia żydowskiego – ludzie, którzy niosąc polskość na Ziemie Odzyskane, stworzyli je od podstaw. Można by uznać, że to temat hermetyczny, interesujący jedynie wąskie grono odbiorców. Tymczasem spod podszewki faktów i skomplikowanych życiorysów wyłania się narracja o przesłaniu uniwersalnym, i to nie wyłącznie dlatego, że w dziejowej hańbie Marca ’68 bohaterów tej książki obsadzono w roli ofiar. To ludzie z krwi i kości, interesujący sami w sobie, a jednocześnie ich życiorysy są symboliczne – nie tylko odzwierciedlają rzeczywistość Polski gomułkowskiej, ale również skupiają w sobie jak w kropli wody polskie losy w XX wieku. Niepodległa II RP, wojna, Zagłada, terror sowiecki i nadzieja na nowe, lepsze – a czasem po prostu zwykłe – życie.
Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń
Pakiet Druk+Cyfra
-
- 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
z bezpłatną dostawą w Polsce - 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
- Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
- 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.
Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.
Pakiet cyfrowy
- Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
- Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
w trakcie trwania prenumeraty)
Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.