Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Abp Paglia: Trzeba na nowo stworzyć teologię w dialogu z nauką i współczesną kulturą

Abp Vincenzo Paglia. Fot. Presidencia El Salvador

Teologia nie stąpa dziś po ziemi, lecz pozostaje zamknięta w wieży z kości słoniowej – uważa abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.

W 2017 r. papież Franciszek powołał Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. Zastąpił on założony przez papieża Polaka Instytut dla Studiów o Małżeństwie i Rodzinie.

Teraz, po niespełna czterech latach, papieski instytut chce odnowić teologię. Na początku czerwca instytucja ta wraz z Papieską Akademią Życia wystosuje manifest do stu teologów i stu intelektualistów, apelując w nim o nową teologię. Będzie on nosił tytuł „Ocalić braterstwo, razem”.

Wesprzyj Więź.pl

Nie chodzi tu jedynie o odnowę teologii. Jak wyjaśnił Radiu Watykańskiemu abp Vincenzo Paglia, wielki kanclerz Instytutu, a zarazem przewodniczący Akademii, trzeba „na nowo stworzyć („rifnodare”) teologię w dialogu z nauką i współczesną kulturą”. Podwaliny pod te przemiany przygotowało spotkanie na Papieskim Instytucie, w którym uczestniczyli najwięksi, zdaniem hierarchy, europejscy teolodzy: Cristoph Theobald, Elmar Salmann i Pierangelo Sequeri.

Zdaniem abp. Paglii potrzeba nowej teologii wynika z przełomowych przemian, jakie zachodzą we współczesnym świecie, a zarazem z intuicji, jakie przedstawił papież w dwóch encyklikach: „Laudato si’” i „Fratelli tutti”, które nie znalazły dotąd oczekiwanego oddźwięku w refleksji teologicznej.

– Teologii grozi dziś autoreferencyjność, dyskusja o problemach wewnętrznych. W konsekwencji współczesna kultura przestała się nią interesować. Teologia, jak często mówi papież Franciszek, nie stąpa po ziemi, lecz pozostaje zamknięta w nieprzeniknionej wieży z kości słoniowej. Tymczasem najwięksi moim zdaniem współcześni teolodzy europejscy, Theobald, Salmann i Sequeri, zgodnie wskazują na pilną potrzebę teologii w dialogu z naukami humanistycznymi i całą panoramą współczesnej kultury.

Wesprzyj Więź

Mówiąc językiem kościelnym, chcemy swoistej synodalności między teologią i intelektualistami. Naszą ambicją jest wznowienie dialogu między wszystkimi dziedzinami wiedzy, aby dzięki temu jaśniej zrozumieć czekającą nas przyszłość – powiedział papieskiej rozgłośni abp Vincenzo Paglia.

KAI, DJ

Przeczytaj też: Teologia nie może się odciąć od popkultury

Podziel się

2
1
Wiadomość