Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Papież przekazuje szczepionki krajom ubogim

Kard. Konrad Krajewski i papież Franciszek podczas synodu biskupów w październiku 2018 roku w Rzymie

W dniu imienin ojca świętego grupa bezdomnych i ubogich otrzymała szczepionki przeciw COVID-19. – Był to znak, że te osoby nie mogą być wykluczone. One także stanowią cześć społeczeństwa i należą do Kościoła – powiedział przy tej okazji jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Papież Franciszek poprzez Urząd Dobroczynności Apostolskiej troszczy się nie tylko o tych, którzy żyją wokół samego Watykanu, ale również o pozbawionych dostępu do szczepionki w różnych częściach świata. Z myślą o nich uruchomiono specjalny fundusz. Można o tym przeczytać na stronie elemosineria.va.

Wesprzyj Więź.pl

Inicjatywa pod hasłem „szczepionka zawieszona” czyli (vaccino sospeso) powstała również z myślą o ubogich krajach świata, dotkniętych kryzysami. Im także ma pomóc zapewnić dostęp do szczepionki.

– Pojęcie vaccino sospeso spotkałem w Neapolu. Gdy ktoś idzie do baru i pije kawę, a Neapolitańczycy muszą kilka razy w ciągu dnia wypić kawę, to po jej spożyciu płaci za kolejną kawę, nie wiedząc przy tym, dla kogo będzie przeznaczona. Gdy biedny przyjdzie do baru, otrzymuje kawę gratis od osoby nieznanej, która zechciała wcześniej zapłacić za kawę dla potrzebującego. Pomyśleliśmy w ten sposób, że ci, którzy są już zaszczepieni mogą pomóc tym, którzy w jakiś sposób nie mają prawa ani możliwości bycia zaszczepionymi – wyjaśnia kard. Krajewski.

– Ogłosiliśmy akcję pomocy poprzez tzw. vaccino sospeso, czyli jakby darowaną szczepionkę. Przychodzą wpłaty na konto ojca świętego, od 5-10 po 5 tys. euro, a nawet więcej. Zebranych zostało około 200 tys. euro. Z tej sumy 100 tys. przesłaliśmy już do Syrii. Nuncjusz w tym kraju zajmie się szczepieniem najbiedniejszych na miejscu, a więc 100 tys. euro już zostało przekazane. Kiedy przyjdą kolejne pieniądze, zostaną rozesłane po świecie – powiedział kard. Krajewski.

Wesprzyj Więź

Według oficjalnych danych na całym świecie na COVID-19 (po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2) zachorowało blisko 150 mln osób, blisko 3,2 mln osób zmarło. W Polsce wykryto blisko 2,8 mln przypadków zakażenia, 66 533 osoby zmarły. Do dziś zaszczepiło się ponad 10,7 mln Polaków.

Przeczytaj także: Franciszek: Z ruin naszych serc Bóg może zbudować dzieło sztuki

KAI

Podziel się

1
Wiadomość