Wiosna 2024, nr 1

Zamów

220 zgłoszeń przypadków wykorzystywania seksualnego w hiszpańskim Kościele w ciągu 20 lat

151 dochodzeń zostało już zakończonych, 69 nadal trwa.

Kongregacja Nauki Wiary otrzymała 220 zgłoszeń przypadków wykorzystywania seksualnego w Kościele w Hiszpanii od 2001 roku do 20 kwietnia 2021 r.. Poinformował o tym sekretarz generalny i rzecznik Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej bp Luis Argüello po tym, jak hiszpańska minister ds. praw socjalnych Ione Belarra oskarżyła Kościół o „wspólnictwo przez tuszowanie” przemocy seksualnej wobec dzieci.

Wesprzyj Więź.pl

Z ujawnionych po raz pierwszy danych wynika, że wśród 220 dochodzeń kanonicznych rozpoczętych przez watykańską kongregację 144 dotyczy księży diecezjalnych, a 76 zakonnych. 151 dochodzeń zostało już zakończonych, natomiast 69 nadal trwa.

Według hiszpańskiej Prokuratury Generalnej w ciągu minionych 20 lat w kraju tym zgłoszono 220 tysięcy przypadków przemocy seksualnej wobec dzieci we wszystkich środowiskach społecznych.

– Szliśmy powoli, a nawet patrzyliśmy w inną stronę. Nie ulega wątpliwości, że Kościół w Hiszpanii może powiedzieć społeczeństwu, że mamy problem, ale mamy go wszyscy – przyznał bp Argüello, zapewniając o woli współpracy Kościoła z wymiarem sprawiedliwości w „wyplenieniu plagi wykorzystywania seksualnego”.

Przypomniał, że w minionym roku we wszystkich diecezjach powstały ośrodki, w których można zgłaszać przypadki wykorzystywania seksualnego, a w niektórych także zatroszczyć się o ofiary.

Wesprzyj Więź

Ponadto rozpoczęła pracę komisja episkopatu, która ma wspierać te ośrodki oraz informować opinię publiczną o wykonanej pracy.

Przeczytaj też: Nie widzę lepszego rozwiązania niż dobrowolne wypłacanie odszkodowań przez Kościół

KAI, DJ

Podziel się

1
Wiadomość