Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Nie żyje ks. Mirosław Nowak. Powtarzał, że sztuka może być oknem do nieba

ks. Mirosław Nowak. Fot. Telewizja Republika / YouTube

Dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zmarł na COVID-19. Miał 60 lat.

Nie żyje ks. Mirosław Nowak, archidiecezjalny konserwator zabytków i dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Przez ponad miesiąc duchowny był hospitalizowany po zarażeniu wirusem SARS-CoV-2.

Wesprzyj Więź.pl

O jego śmierci poinformował ks. Andrzej Luter, asystent kościelny „Więzi”, kolega kursowy ks. Nowaka z seminarium. „Otwarty umysł, świetny kolega, człowiek wielkiej kultury i wrażliwości” – jak go określił.

Mirosław Nowak urodził się 19 września 1961 roku w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1990 roku z rąk kard. Józefa Glempa. Wcześniej, w 1987 roku, napisał magisterkę z historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2006 roku obronił doktorat nauk o sztuce.

Wesprzyj Więź

Od 2013 roku był dyrektorem Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W maju 2018 roku zorganizował w nim wystawę prac Zdzisława Beksińskiego. „Robimy tę wystawę ze względu na ludzi, którzy w malarstwie Beksińskiego odczytują swoje niepokoje. Nikt mnie nie przekona, że ta twórczość nie jest związana z poszukiwaniami i dylematami współczesnego człowieka” – tłumaczył.

W ubiegłym roku w wywiadzie dla „Niedzieli” podkreślał, że sztuka jest „odbiciem piękna samego Boga”. „Sztuka może być dla człowieka wierzącego ikoną, czyli oknem do nieba. Inspirowana wiarą prowadzi do wieczności i pozwala trochę tę wieczność «podglądać» przez dzieła” – mówił.

DJ

Podziel się

5
2
Wiadomość