Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek: Przypadki rasizmu wciąż okrywają nas wstydem. Rasizm to wirus

Papież Franciszek. Watykan, październik 2015 r. Fot. Mazur / catholicnews.org.uk

Wczoraj, w Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, przed wirusem rasizmu przestrzegał papież Franciszek.

Papież napisał na Twitterze: „Rasizm to wirus, który szybko mutuje i zamiast znikać, ukrywa się i czai. Przypadki rasizmu wciąż okrywają nas wstydem, pokazując, że nasz rzekomy postęp społeczny nie jest tak rzeczywisty ani ostateczny, jak myślimy”.

Wesprzyj Więź.pl

Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem obchodzony jest co roku 21 marca. Data ta została wybrana, aby upamiętnić 69 czarnych demonstrantów zastrzelonych tego dnia w 1960 r. przez policję w RPA w szczytowym okresie apartheidu. W masakrze rannych zostało także 180 innych osób. Dopiero sześć lat po tych wydarzeniach ONZ wydała rezolucję, w której podkreśliła większą potrzebę zaangażowania w eliminację wszelkich form dyskryminacji rasowej.

Gorącą atmosferę tego dnia podsycają wydarzenia z Atlanty w amerykańskim stanie Georgia. Setki osób wyszły tam na ulice, aby zaprotestować przeciwko zamordowaniu 16 marca ośmiu osób, w tym sześciu kobiet pochodzenia azjatyckiego, przez 21-letniego białego mężczyznę.

Wśród transparentów pojawiły się także te z napisem: „Rasizm to wirus”. W przemówieniu wygłoszonym na uniwersytecie w Atlancie prezydent USA Joe Biden podkreślił, że rasizm to trucizna, która od dawna prześladuje Stany Zjednoczone, a walka z nim powinna jednoczyć wszystkich Amerykanów.

Franciszek: Wszyscy muszą mieć zapewnioną wodę pitną

Także wczoraj – pozdrawiając wiernych po modlitwie Anioł Pański w Watykanie – papież nawiązał do obchodzonego dziś Światowego Dnia Wody.

Wesprzyj Więź

Przypomniał, że dla wierzących woda nie jest towarem: – Światowy Dzień Wody zachęca nas do refleksji nad wartością tego wspaniałego i niezbędnego daru Bożego. Dla nas, wierzących, „siostra woda” nie jest towarem: jest uniwersalnym symbolem oraz źródłem życia i zdrowia. Nazbyt wielu braci i sióstr ma dostęp do niewielkiej ilości wody, a być może do wody zanieczyszczonej. Wszyscy muszą mieć zapewnioną wodę pitną i urządzenia sanitarne.

Przeczytaj także: Przemoc jest stanem serca i umysłu. Prorocki charyzmat Martina Luthera Kinga

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość