Jesień 2021, nr 3

Zamów

W poszukiwaniu bardziej świadomej historiografii

Flaga Polski. Fot. Lukas Plewnia/Flickr/CC BY-SA 2.0

Ta publikacja może być kamieniem milowym w podejściu do uprawiania historii XX-wiecznej Polski. To duża sztuka ująć problem w ramy teoretyczne, sprecyzować język i od razu dać przykłady syntez dwudziestolecia międzywojennego i ćwierćwiecza Polski suwerennej po 1989 r.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

W potoku bieżących publikacji historycznych łatwo tej książki nie dostrzec. Jej podtytuł – O celach w polskiej polityce zagranicznej – może nasuwać przypuszczenie, że będzie to kolejna książka, która powstała w środowisku akademickim w ramach „prowadzenia produkcji historiograficznej” lub zbierania punktów w dorobku.

Takie zaklasyfikowanie tej pozycji byłoby jednak dla niej krzywdzące. Publikacja cenionych w środowisku historyków (choć bardzo różnych w swoim profilu) – Andrzeja Friszkego, Marka Kornata i Ryszarda Stemplowskiego – ma szansę być czymś w rodzaju kamienia milowego w polskim myśleniu o metodologii i sposobie uprawiania historii dwudziestowiecznej Polski. Historycy w Polsce nie zajmują się specjalnie kwestiami metodologicznymi i rozważaniami o zagadnieniach poznawczych. Wielkie historyczne spory ostatniego półwiecza, o postmodernizmie i rodzajach narracji, raczej ominęły nasze środowiska historyków. Nie odbyliśmy również niczego na kształt niemieckiego Historikerstreit z lat 80., gdy historycy spierali się o naturę i genezę nazizmu oraz jego związki z innymi podobnymi zjawiskami w dziejach Europy (np. sowieckim komunizmem).

Tym bardziej godny odnotowania jest zamysł omawianej książki. To duża sztuka spróbować ująć problem w ramy teoretyczne, sprecyzować język, przemyśleć używane kategorie oraz od razu – w jednej książce – dać dwa praktyczne przykłady syntez „o podwyższonej świadomości historiozoficznej” z obszaru historii polskiej polityki zagranicznej: dwudziestolecia międzywojennego i ćwierćwiecza Polski suwerennej po 1989 r.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.