Wiosna 2024, nr 1

Zamów

W poszukiwaniu bardziej świadomej historiografii

Flaga Polski. Fot. Lukas Plewnia/Flickr/CC BY-SA 2.0

Ta publikacja może być kamieniem milowym w podejściu do uprawiania historii XX-wiecznej Polski. To duża sztuka ująć problem w ramy teoretyczne, sprecyzować język i od razu dać przykłady syntez dwudziestolecia międzywojennego i ćwierćwiecza Polski suwerennej po 1989 r.

Wesprzyj Więź

W potoku bieżących publikacji historycznych łatwo tej książki nie dostrzec. Jej podtytuł – O celach w polskiej polityce zagranicznej – może nasuwać przypuszczenie, że będzie to kolejna książka, która powstała w środowisku akademickim w ramach „prowadzenia produkcji historiograficznej” lub zbierania punktów w dorobku.

Wesprzyj Więź.pl

Takie zaklasyfikowanie tej pozycji byłoby jednak dla niej krzywdzące. Publikacja cenionych w środowisku historyków (choć bardzo różnych w swoim profilu) – Andrzeja Friszkego, Marka Kornata i Ryszarda Stemplowskiego – ma szansę być czymś w rodzaju kamienia milowego w polskim myśleniu o metodologii i sposobie uprawiania historii dwudziestowiecznej Polski. Historycy w Polsce nie zajmują się specjalnie kwestiami metodologicznymi i rozważaniami o zagadnieniach poznawczych. Wielkie historyczne spory ostatniego półwiecza, o postmodernizmie i rodzajach narracji, raczej ominęły nasze środowiska historyków. Nie odbyliśmy również niczego na kształt niemieckiego Historikerstreit z lat 80., gdy historycy spierali się o naturę i genezę nazizmu oraz jego związki z innymi podobnymi zjawiskami w dziejach Europy (np. sowieckim komunizmem).

Tym bardziej godny odnotowania jest zamysł omawianej książki. To duża sztuka spróbować ująć problem w ramy teoretyczne, sprecyzować język, przemyśleć używane kategorie oraz od razu – w jednej książce – dać dwa praktyczne przykłady syntez „o podwyższonej świadomości historiozoficznej” z obszaru historii polskiej polityki zagranicznej: dwudziestolecia międzywojennego i ćwierćwiecza Polski suwerennej po 1989 r.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość