Jesień 2021, nr 3

Zamów

Obłaskawienie słowiańszczyzną, udręczenie tatarskością. Wspomnienie o Macieju Konopackim

Maciej Konopacki. Fot. Magazyn Al-Islam

Oskarżano go o to, że wysługuje się Kościołowi. On jednak robił swoje, chcąc wyciągnąć tatarską wspólnotę z niebytu, uświadomić jej, że jest istotną częścią życia, także duchowego, w Polsce. Gdzie lepiej było to robić niż w Kościele katolickim, który był życzliwy polskim muzułmanom?

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Skontaktował się ze mną telefonicznie ćwierć wieku temu, umawiając się na spotkanie w sprawie inicjatywy nadania imienia jego ojca jednej z ulic w moim mieście. I tak wówczas go postrzegałem – jako syna swojego ojca, Tatara, pułkownika Hassana Konopackiego, który od jesieni 1919 r. do wiosny roku 1920 był z rozkazu Józefa Piłsudskiego dowódcą wojsk białoruskich tworzonych w Polsce. Nie miałem wówczas świadomości, że popijałem herbatę z człowiekiem instytucją, który przyczynił się m.in. do rozwoju badań nad polskimi Tatarami i był jednym z inicjatorów, ze strony muzułmańskiej (obok Mahmuda Tahy Żuka z Warszawy), dialogu islamu z Kościołem katolickim w Polsce.

Kim był ten Tatar, muzułmanin, i skąd się brała jego otwartość na inne religie, a w szczególności na Kościół katolicki? Dlaczego tak bardzo zaangażował się w dialog muzułmanów z katolikami w Polsce?

Ekumeniczne zapachy

Maciej Konopacki urodził się w roku 1926 w Wilnie, co w dużej mierze go ukształtowało. Magiczne, wielokulturowe Wilno zostawiło na zawsze ślad na jego życiu. Tego, czym jest wielokulturowość i wieloreligijność, doświadczył już w rodzinnym domu wybudowanym przez jego dziadka, Amurata, w którym mieszkała nie tylko rodzina Konopackich. Maciej wspominał*:

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

2
Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.