Kiermasz e-booków i książek

Jesień 2022, nr 3

Zamów

Obłaskawienie słowiańszczyzną, udręczenie tatarskością. Wspomnienie o Macieju Konopackim

Maciej Konopacki. Fot. Magazyn Al-Islam

Oskarżano go o to, że wysługuje się Kościołowi. On jednak robił swoje, chcąc wyciągnąć tatarską wspólnotę z niebytu, uświadomić jej, że jest istotną częścią życia, także duchowego, w Polsce. Gdzie lepiej było to robić niż w Kościele katolickim, który był życzliwy polskim muzułmanom?

Kiermasz e-booków i książek

Skontaktował się ze mną telefonicznie ćwierć wieku temu, umawiając się na spotkanie w sprawie inicjatywy nadania imienia jego ojca jednej z ulic w moim mieście. I tak wówczas go postrzegałem – jako syna swojego ojca, Tatara, pułkownika Hassana Konopackiego, który od jesieni 1919 r. do wiosny roku 1920 był z rozkazu Józefa Piłsudskiego dowódcą wojsk białoruskich tworzonych w Polsce. Nie miałem wówczas świadomości, że popijałem herbatę z człowiekiem instytucją, który przyczynił się m.in. do rozwoju badań nad polskimi Tatarami i był jednym z inicjatorów, ze strony muzułmańskiej (obok Mahmuda Tahy Żuka z Warszawy), dialogu islamu z Kościołem katolickim w Polsce.

Kim był ten Tatar, muzułmanin, i skąd się brała jego otwartość na inne religie, a w szczególności na Kościół katolicki? Dlaczego tak bardzo zaangażował się w dialog muzułmanów z katolikami w Polsce?

Ekumeniczne zapachy

Maciej Konopacki urodził się w roku 1926 w Wilnie, co w dużej mierze go ukształtowało. Magiczne, wielokulturowe Wilno zostawiło na zawsze ślad na jego życiu. Tego, czym jest wielokulturowość i wieloreligijność, doświadczył już w rodzinnym domu wybudowanym przez jego dziadka, Amurata, w którym mieszkała nie tylko rodzina Konopackich. Maciej wspominał*:

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”,
    z bezpłatną dostawą w Polsce (poczynając od aktualnego numeru)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
  • W tym samym czasie: bieżące numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
  • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Podziel się

2
Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.