Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Jesteśmy erupcją

Erupcja wulkanu Eyjafjallajökull 17 kwietnia 2010 r. Fot. Bjarki Sigursveinsson / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Może dlatego jesteśmy wobec zmian klimatu tak spokojni, bo nie umiemy sobie wyobrazić, że w perspektywie czasu, który trwa na Ziemi, te kilkadziesiąt lat pozostałych do prognozowanych przez większość naukowców terminów końca jest jak ostatnia milisekunda przed zderzeniem się roweru z TIR-em?

Wesprzyj Więź

„Nic nie ocaleje, wszystko runie, trzaśnie, / Samo się przewróci, wokół zgliszcza wszędzie” – pisał islandzki poeta Steinn Steinarr. „W ten sposób można postrzegać szeroki kontekst” – dodaje inny poeta, Andri Snær Magnason w niezwykłej książce, łączącej esej z autobiografią, dzieło historyka z pracą futurologa, w której ważną rolę odgrywają… krowy.

Islandzka Nagroda Literacka przyznawana jest w trzech kategoriach: prozy, książki dziecięcej i książki „akademickiej”. Andri Snær Magnason jest jedynym człowiekiem, który otrzymał ją w każdej z tych kategorii. Po raz pierwszy w 2002 r. za LoveStar dystopijną powieść o skutkach wynalezienia transmisji danych bez użycia kabli i dysków twardych. Ludzkość, którą można sterować bezprzewodowo, jest marzeniem niejednej korporacji. W 2006 r. doceniono go za Draumalandið sjálfshjálparhandbók handa hræddri þjóð [Dreamlandia – podręcznik samopomocy dla przerażonego narodu]. Ta książka, krytyczna wobec decyzji islandzkiego rządu o budowaniu tam na rzekach w celu produkcji energii służącej hutom aluminium, stała się bestsellerem, wstęp do angielskiego wydania napisała Björk, a prestiżowy Cornell University zaprosił Magnasona na cykl wykładów. W 2013 r. nagrodzono bajkę Magnasona – Tímakistan. Jednym z jej bohaterów jest zachłanny władca uzurpator, który postanowił uwięzić księżniczkę Hrafntinnę w magicznej skrzyni, do której nie przedostawał się nawet czas. Celem władcy było zachowanie po wsze czasy piękna i młodości księżniczki. Ta krytykująca późny kapitalizm wielowątkowa powieść uczy dzieci sprawczości i pokazuje, że pomiędzy baśniowymi historiami a otaczającą je rzeczywistością istnieją dziesiątki powiązań, a ich odkrycie pozwoli na uratowanie świata.

Wesprzyj Więź.pl

Jeśli dodać do tej listy osiągnięć fakt, że autor O czasie i wodzie pisze też sztuki teatralne, występuje z eksperymentalnym zespołem múm i w 2016 r. kandydował na stanowisko prezydenta Islandii – zdobywając 26 tysięcy głosów i zajmując trzecie miejsce – można powiedzieć, że mamy przed sobą dzieło człowieka prawdziwie renesansowego.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość