Jesień 2021, nr 3

Zamów

Jesteśmy erupcją

Erupcja wulkanu Eyjafjallajökull 17 kwietnia 2010 r. Fot. Bjarki Sigursveinsson / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Może dlatego jesteśmy wobec zmian klimatu tak spokojni, bo nie umiemy sobie wyobrazić, że w perspektywie czasu, który trwa na Ziemi, te kilkadziesiąt lat pozostałych do prognozowanych przez większość naukowców terminów końca jest jak ostatnia milisekunda przed zderzeniem się roweru z TIR-em?

Wesprzyj Więź
Wesprzyj Więź

„Nic nie ocaleje, wszystko runie, trzaśnie, / Samo się przewróci, wokół zgliszcza wszędzie” – pisał islandzki poeta Steinn Steinarr. „W ten sposób można postrzegać szeroki kontekst” – dodaje inny poeta, Andri Snær Magnason w niezwykłej książce, łączącej esej z autobiografią, dzieło historyka z pracą futurologa, w której ważną rolę odgrywają… krowy.

Islandzka Nagroda Literacka przyznawana jest w trzech kategoriach: prozy, książki dziecięcej i książki „akademickiej”. Andri Snær Magnason jest jedynym człowiekiem, który otrzymał ją w każdej z tych kategorii. Po raz pierwszy w 2002 r. za LoveStar dystopijną powieść o skutkach wynalezienia transmisji danych bez użycia kabli i dysków twardych. Ludzkość, którą można sterować bezprzewodowo, jest marzeniem niejednej korporacji. W 2006 r. doceniono go za Draumalandið sjálfshjálparhandbók handa hræddri þjóð [Dreamlandia – podręcznik samopomocy dla przerażonego narodu]. Ta książka, krytyczna wobec decyzji islandzkiego rządu o budowaniu tam na rzekach w celu produkcji energii służącej hutom aluminium, stała się bestsellerem, wstęp do angielskiego wydania napisała Björk, a prestiżowy Cornell University zaprosił Magnasona na cykl wykładów. W 2013 r. nagrodzono bajkę Magnasona – Tímakistan. Jednym z jej bohaterów jest zachłanny władca uzurpator, który postanowił uwięzić księżniczkę Hrafntinnę w magicznej skrzyni, do której nie przedostawał się nawet czas. Celem władcy było zachowanie po wsze czasy piękna i młodości księżniczki. Ta krytykująca późny kapitalizm wielowątkowa powieść uczy dzieci sprawczości i pokazuje, że pomiędzy baśniowymi historiami a otaczającą je rzeczywistością istnieją dziesiątki powiązań, a ich odkrycie pozwoli na uratowanie świata.

Jeśli dodać do tej listy osiągnięć fakt, że autor O czasie i wodzie pisze też sztuki teatralne, występuje z eksperymentalnym zespołem múm i w 2016 r. kandydował na stanowisko prezydenta Islandii – zdobywając 26 tysięcy głosów i zajmując trzecie miejsce – można powiedzieć, że mamy przed sobą dzieło człowieka prawdziwie renesansowego.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.