Jesień 2021, nr 3

Zamów

Fakty, opinie i propaganda. Wybuch wojny domowej w Hiszpanii w 1936 r. na łamach „Robotnika”

„Robotnik” z 28.10.1931. Fot. Wikimedia Commons

Lewicowa i prawicowa propaganda, zaostrzona wskutek polaryzowania się polskiej sceny politycznej w latach 30., bandyckich metod ONR oraz ścierania się bojówek nacjonalistycznych z pepeesowskimi, nie pozwalała na zdystansowanie się i próbę uczciwej oceny wydarzeń w Hiszpanii.

Wesprzyj Więź
Wesprzyj Więź

Główny, umiarkowany nurt Polskiej Partii Socjalistycznej dążył w latach 30. XX wieku do odbudowania w Rzeczypospolitej demokracji parlamentarnej. Polscy socjaliści nigdy nie zwątpili w przewagę tego ustroju nad jakimkolwiek innym. Nic więc dziwnego, że wybuch hiszpańskiej wojny domowej w 1936 r. wzbudził w nich wielkie zainteresowanie, a jej przyczyny i przebieg były na łamach „Robotnika” – centralnego dziennika PPS – szczegółowo i często analizowane*.

Przedstawienie zaprezentowanej przez dziennik PPS genezy i pierwszych dni hiszpańskiego konfliktu jest miarodajne dla socjalistycznego stanowiska wobec tej wojny, wiele mówi o polskich socjalistach, ich wizji świata, systemie wartości i stopniu dziennikarskiego obiektywizmu. Dla publicystów PPS wojna domowa w Hiszpanii stanowiła obiekt wielkiego zainteresowania nie tylko jako ważne i tragiczne wydarzenie dla obywateli tego państwa, ale także jako wynik silnego konfliktu klasowego, generującego spór światopoglądowy i ustrojowy.

Zatrzymajmy się najpierw na wydarzeniach w Hiszpanii w latach 1931–1934, ponieważ ich przebieg był bezpośrednią przyczyną głębokich antagonizmów, które podzieliły hiszpańską scenę polityczną na wrogie obozy. Do zdarzeń z tamtego okresu nawiązywali też publicyści PPS, kiedy przedstawiali genezę hiszpańskiej wojny domowej.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

2
Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.