Jesień 2021, nr 3

Zamów

Czy słyszysz głosy?

Jerzy Sosnowski. Fot. Więź

Co mógł słyszeć ktoś piszący – jak ja teraz – artykuł w swoim mieszkaniu, na czwartym piętrze kamienicy, jeśli był akurat rok 1927? Kataryniarza, trzepanie dywanów, człowieka ostrzącego po podwórkach noże, praczkę wyśpiewującą w suterenie „Ta mała piła dziś i jest wstawiona”?

„– Jeśli chodzi o duchy – zacząłem – sytuacja jeszcze się nie wyklarowała. Natomiast mamy inną ciekawostkę. Panna Wierzchoń słyszała głosy.

– Głosy? – Zosia aż usta otworzyła, tak była zdumiona.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

– Jak święta dziewica Joanna d’Arc – dodałem.

– Pani ma halucynacje słuchowe? – rzeczowo zapytał Antek. – Coś niecoś na ten temat czytałem, ponieważ w przyszłości zamierzam zostać lekarzem”1.

Sięgnięcie po jedną z pokoleniowych lektur dzieciństwa, czyli cykl powieści Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku, jest dzisiaj doświadczeniem bolesnym. Piotr Łopuszański w książce Pan Samochodzik i jego autor trafnie to wyraził: „ten zakompleksiały, chcący wszystkim imponować, mocno infantylny i komunizujący bohater stał się idolem młodych czytelników od lat 60. po dzień dzisiejszy. Jak to się stało?”2. Jeśli dobrze pamiętam, te cechy bohatera przyjmowało się wówczas bezrefleksyjnie – dopiero po latach oko potyka się a to o zdanie na temat jego przynależności do ORMO, a to o groteskowe diatryby antyfeministyczne. Z kolei mocno przecenialiśmy wtedy wiedzę historyczną (a już na pewno robili to nasi rodzice), propagowaną jakoby w zręcznej formie – w książkach Nienackiego roi się od błędów i przeinaczeń.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

1
Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.