Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Misjonarz z Madagaskaru kandydatem do pokojowego Nobla. „Jest żywym światłem nadziei w walce z ubóstwem”

Ojciec Pedro Opeka. Fot. Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Zdaniem premiera Słowenii o. Pedro Opeka pozostaje symbolem „konkretnego budowania pokoju poprzez zaangażowanie w walkę z nędzą, wykluczeniem i niesprawiedliwością”.

Pracujący od ponad 30 lat na Madagaskarze ojciec Pedro Opeka został zgłoszony przez premiera Słowenii, Janeza Janšanę, do Pokojowej Nagrody Nobla. Założył on tzw. Miasto Przyjaźni (Akamasoa) w którym stara się zapewnić lepszy byt rodzinom żyjącym wcześniej na stołecznym wysypisku śmieci.

Wesprzyj Więź.pl

Ojciec Opeka jest Argentyńczykiem o słoweńskich korzeniach. Należy do Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Miasto Przyjaźni powstało w 1989 roku, kiedy to Opeka przekonał 70 rodzin, aby wyjechały z wysypiska i wraz z nim zamieszkały na terenie ofiarowanym przez władze.

Dziś w 18 wioskach żyje ponad 25 tys. osób, 13 tys. dzieci ma dostęp do edukacji: od przedszkola, poprzez szkoły zawodowe, aż po uniwersytet. Dzięki temu dorasta pokolenie wykształconych Malgaszy, a ich życie ulega znaczącej poprawie.

Wszystkie ubogie rodziny otrzymują mieszkanie socjalne i skromne wynagrodzenie. Wykonują różnego rodzaju prace, przede wszystkim w kamieniołomach, z których wydobywa się granit. Na terenie wiosek funkcjonuje sześć klinik, trzy szpitale oraz cztery ośrodki pomocy medycznej dla kobiet, a także 18 boisk do gry w piłkę.

Co roku dzięki wysiłkom ojca Opeki i jego współpracowników pół miliona ubogich Malgaszy otrzymuje konkretną pomoc. Ośrodek wydaje rocznie ponad 5 mln posiłków. Misjonarz angażuje się też w ochronę środowiska. Wspiera m.in. zalesianie wyspy, na której zniszczeniu uległo 70 proc. lasów, sadząc z młodzieżą co roku 50 tys. drzew i innych roślin.

Zgłaszając misjonarza do pokojowego Nobla, premier Janša podkreślił, że „jak mało kto podejmuje on wysiłki na rzecz rozwoju społecznego i humanitaryzmu, realizując tym samym cele wyznaczone przez Organizację Narodów Zjednoczonych”.

Wskazał też, że zainicjowane przez zakonnika dzieło stało się projektem „konkretnego i globalnego budowania pokoju poprzez zaangażowanie w walkę z nędzą, wykluczeniem i niesprawiedliwością, w celu zapewnienia ubogim całego świata godnego życia”.

Wesprzyj Więź

Premier przywołał również słowa, które o misjonarzu wypowiedział w 2014 r. były prezydent Madagaskaru Hery Rajaonarimampianina: „Ojciec Opeka jest żywym światłem nadziei i wiary w walce z ubóstwem”.

Dzieło duchownego docenił także papież Franciszek, który podczas wizyty Madagaskarze w 2019 r. odwiedził Miasto Przyjaźni. Upomniał się tam o prawa najuboższych i sprawiedliwość dla nich.

KAI, DJ

Podziel się

2
Wiadomość