Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek: Albo będziemy braćmi i siostrami, albo wszystko się rozpadnie

Papież Franciszek, październik 2018 r. Fot. Mazur / catholicnews.org.uk

Nie ma dziś czasu na obojętność, nie możemy umywać rąk – mówi papież Franciszek.

Albo jesteśmy braćmi, albo niszczymy się nawzajem – wskazał papież Franciszek w przesłaniu wideo z okazji Międzynarodowego Dnia Ludzkiego Braterstwa, obchodzonego po raz pierwszy, a ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Przypada on 4 lutego, w rocznicę podpisania przez papieża i wielkiego imama uniwersytetu al-Azhar w Kairze „Dokumentu o ludzkim braterstwie dla światowego pokoju światowego i współistnienia” w 2019 r. w Abu Zabi.

Wesprzyj Więź.pl

W przesłaniu papież podziękował wielkiemu imamowi Ahmedowi el-Tayebowi, którego nazwał bratem i przyjacielem oraz towarzyszem „wyzwań i ryzyka w walce o braterstwo”, za „towarzyszenie na drodze refleksji” i w opracowaniu dokumentu sprzed dwóch lat.

Obojętność jest bardzo subtelną formą wrogości. Nie trzeba wojny, by narobić sobie wrogów. Wystarczy ignorować drugiego, wystarczy odwracać wzrok

papież Franciszek

Udostępnij tekst

– Jego świadectwo bardzo mi pomogło, ponieważ było odważne. Wiem też, że nie było to łatwe zadanie. Ale dzięki Tobie mogliśmy zrobić to razem i pomóc sobie nawzajem. Najpiękniejsze ze wszystkiego jest to, że pierwsze pragnienie braterstwa zostało skonsolidowane w prawdziwe braterstwo. Dziękuję ci, bracie – powiedział Franciszek.

Za podejmowane wysiłki na rzecz powstania dokumentu z Abu Zabi podziękował również szejkowi Mohammedowi bin Zayedowi i sędziemu Abdelowi Salamowi, „przyjacielowi, pracowitemu, pełnemu pomysłów, który pomógł nam iść naprzód”. – Dziękuję wam wszystkim za postawienie na braterstwo, ponieważ dzisiaj braterstwo jest nową granicą ludzkości. Albo jesteśmy braćmi, albo niszczymy się nawzajem – podkreślił Franciszek.

Zaznaczył, że „dziś nie ma czasu na obojętność”. – Nie możemy umyć rąk. Z dystansem, z lekceważeniem, z pogardą. Albo będziemy braćmi, albo wszystko się rozpadnie. To jest granica, na której musimy budować; to wyzwanie naszego stulecia, wyzwanie naszych czasów – przekonywał.

Tłumaczył, że „braterstwo oznacza wyciągniętą dłoń, braterstwo oznacza szacunek, braterstwo oznacza słuchanie z otwartym sercem, braterstwo oznacza stałość w swoich przekonaniach, ponieważ nie ma prawdziwego braterstwa, jeśli negocjuje się własne przekonania”.

– Jesteśmy braćmi, zrodzonymi z tego samego ojca. Z różnymi kulturami i tradycjami, ale wszyscy jesteśmy braćmi. I szanując nasze różne kultury i tradycje, nasze różne obywatelstwa, musimy budować braterstwo. Nie poprzez negocjacje. To jest czas na słuchanie. To moment szczerej akceptacji. Moment pewności, że świat bez braci jest światem wrogów. Chcę to podkreślić: nie możemy mówić „albo bracia, albo nie bracia”. Powiedzmy to dobrze: albo bracia, albo wrogowie. Obojętność jest bardzo subtelną formą wrogości. Nie trzeba aż wojny, aby narobić sobie wrogów. Wystarczy ignorować. Wystarczy już tej techniki, tej postawy odwracania wzroku, ignorowania drugiego, jakby nie istniał – mówił papież.

Pogratulował również sekretarzowi generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterresowi tegorocznej Nagrody Zayeda za Ludzkie Braterstwo. Podziękować mu za wysiłki, jakie podejmuje na rzecz pokoju, „który może być osiągnięty tylko dzięki braterskiemu sercu”.

Odnosząc się do drugiej laureatki, Latify ibn Ziaten, Marokanki mieszkającej we Francji, papież zauważył, że jej przekonanie o tym, że „wszyscy jesteśmy braćmi” ukształtowało się w jej bólu i ranach [jej syn Imad zginął w zamachu terrorystycznym w Tuluzie w 2012 roku, a ona założyła młodzieżowe stowarzyszenia jego imienia, które pomaga młodym ludziom z ubogich dzielnic oraz promuje świeckość i dialog międzyreligijny – przyp. KAI].

– Zaryzykowałeś swoje życie dla uśmiechu, zaryzykowałeś je, by nie żywić urazy i przez ból utraty dziecka – tylko matka wie, co to znaczy stracić dziecko – ośmielasz się powiedzieć: „Wszyscy jesteśmy braćmi” i siejesz słowa miłości. Dziękuję za Twoje świadectwo. I dziękuję za to, że jesteś matką swojego syna, tylu chłopców i dziewcząt, że jesteś dzisiaj matką tej ludzkości, która Cię słucha i która uczy się od Ciebie: albo droga braterstwa, albo bracia i siostry, albo tracimy wszystko – zaznaczył Franciszek.

Wesprzyj Więź

Nagrodę od 2019 roku przyznaje Wysoki Komitet na rzecz Ludzkiego Braterstwa, którego zadaniem jest popularyzowanie i wcielanie w życie treści dokumentu z Abu Zabi.

Przeczytaj też: Świat bardziej dla wszystkich, a nie świat bardziej katolicki. Dyskusja „Więzi” o „Fratelli tutti”

KAI, DJ

Podziel się

9
1
Wiadomość