Jacek Hajduk, Józef Witlin w Ameryce, Wydawnictwo Więź

Zima 2023, nr 4

Zamów

Czy Biden doprowadzi do rozbrojenia nuklearnego? Apelują o to amerykańscy biskupi

Joe Biden, 2019. Fot. Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Episkopat przypomina, że Stany Zjednoczone i Rosja od dziesięciu lat zwlekają z przedłużeniem antynuklearnego traktatu.

Konferencja Amerykańskich Biskupów Katolickich wzywa Joego Bidena, nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, do tego, by rozbrojenie nuklearne stało się priorytetem jego prezydentury.

Przewodniczący komitetu ds. sprawiedliwości i pokoju w episkopacie amerykańskim, abp David J. Malloy, złożył oficjalną prośbę o przedłużenie obustronnego traktatu między Moskwą a Waszyngtonem w sprawie zmniejszenia ilości głowic jądrowych. Biskupi apelują także o podjęcie kolejnych kroków w celu stopniowego rozbrojenia z atomowego arsenału krajów posiadających broń masowego rażenia.

8 kwietnia 2000 roku Rosja i Stany Zjednoczone podpisały traktat „New START”, który zobowiązywał obie strony do zmniejszenia ilości arsenału nuklearnego i utrzymaniu go znacznie poniżej poziomu z czasów zimnej wojny. Oznaczało to zmniejszenie liczby głowic jądrowych o około 30 proc. Po dziesięciu latach, 5 lutego 2010 roku, traktat przestał obowiązywać, zaś oba kraje wciąż nie wykazały chęci jego przedłużenia.

Amerykański episkopat zaangażował się w sprawę, wspiera ruchy polityczne mające na celu przedłużenie traktatu. Stara się usunąć przeszkody, które mogły wstrzymać podpisanie umowy.

„Ponawiam wezwanie o przedłużenie traktatu «New START» na czas pięciu lat” – pisze abp Malloy, zaznaczając, że traktuje tę sprawę jako „priorytetową”. Według hierarchy „New START” to krok do całkowitego rozbrojenia z broni nuklearnej wszystkich krajów uzbrojonych w głowice jądrowe. Biskupi oczekują takich działań przede wszystkim od nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

O redukcję arsenału atomowego od początku pontyfikatu apeluje również papież Franciszek. Wezwania o świat bez broni jądrowej powtórzył w 2019 roku podczas podróży do Japonii.

Wesprzyj Więź

6 sierpnia ubiegłego roku, w 75. rocznicę zrzucenia przez lotnictwo amerykańskie bomb atomowych na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki, biskupi Japonii i Stanów Zjednoczonych ostrzegali przed nowym wyścigiem zbrojeń. Wcześniej przewodniczący amerykańskiego episkopatu, abp José Horacio Gómez, zaapelował do przywódców państw o likwidację wszelkiego rodzaju broni masowego rażenia.

Warto przypomnieć, że nauczanie Kościoła o rozbrojeniu jądrowym nie zachęca, by jeden kraj się rozbroił, a drugi nie, zwłaszcza jeśli istnieją między nimi napięcia polityczne. Kościół w tym aspekcie proponuje podejście zbiorowe – zachęca wszystkie kraje posiadające broń nuklearną (Stany Zjednoczone, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan, Korea Północna, Izrael) do wspólnego zobowiązania się w redukowaniu arsenału jądrowego.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość