Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Poznał i uwierzył miłości”. O. Maciej Zięba pochowany we Wrocławiu

Uroczystości pogrzebowe o. Macieja Zięby. Wrocław, 9 stycznia 2021. Fot. PZ / Dominikanie we Wrocławiu

Nie dał się zapisać do żadnego stronnictwa. Nie był fundamentalistą, rozmawiał z każdym i w każdym dostrzegał dobro – mówił w homilii pogrzebowej o. Paweł Kozacki, prowincjał polskich dominikanów.

Ojciec Maciej Zięba zmarł 31 grudnia w wieku 66 lat. Dziś o 10 w kościele św. Wojciecha przy Placu Dominikańskim we Wrocławiu odbyła się Msza św. pogrzebowa. Przewodniczył jej metropolita wrocławski abp Józef Kupny, a kazanie wygłosił prowincjał polskich dominikanów o. Paweł Kozacki OP.

Wesprzyj Więź.pl

Przed Mszą odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy, który przyznał zmarłemu Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski „w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz opozycji antykomunistycznej i zaangażowanie w walkę o wolność słowa w czasach PRL, za kultywowanie dziedzictwa myśli Jana Pawła II i popularyzację społecznej nauki Kościoła”. Odznaczenie przyjął brat o. Macieja, ks. Wojciech Zięba.

Zgodnie z tradycją zakonów mendykanckich, obrzędy pogrzebowe poprowadził przedstawiciel zakonu franciszkanów. Był nim o. Filip Buczyński. Maciej Zięba został pochowany na wrocławskim Cmentarzu św. Wawrzyńca.

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział m.in. rodzina ojca Zięby, współbracia zakonni, osoby zaangażowane w Instytut Tertio Millennio, premier Mateusz Morawiecki oraz były prezydent Bronisław Komorowski. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy obecna była szefowa jego kancelarii, minister Grażyna Ignaczak-Bandych.

We wprowadzeniu do liturgii pogrzebowej abp Józef Kupny powiedział: „Kiedy św. Jan Paweł II odchodził do Domu Ojca, mówiliśmy, że zostawił nam ogromną spuściznę, którą powinniśmy poznawać, studiować i wcielać w życie. Chciałoby się powiedzieć, że o. Zięba miał klucz do zrozumienia tego, co dostaliśmy w spadku po Karolu Wojtyle”. Wskazał na udział o. Zięby w popularyzacji myśli polskiego papieża, również wśród młodych. Stwierdził, że jednym z największych przesłań o. Zięby jest pojednanie polsko-polskie.

Kazanie wygłosił o. Paweł Kozacki, prowincjał polskich dominikanów. Przywołując zaangażowanie Macieja Zięby w ruch „Solidarności”, wskazał, że w tym czasie wstąpił do zakonu dominikanów. – On poznał i uwierzył miłości – stwierdził. Dodał, że ten radykalny wybór pokazuje, iż o. Zięba wszystko budował na Jezusie i Ewangelii, że Chrystus był główną motywacją i fundamentem wielkiego zaangażowania o. Zięby w każdej dziedzinie, w której się udzielał. – Przestrzegał, że jeśli ten fundament Chrystusa się usunie, demokracja może się zdegenerować – mówił o. Kozacki.

Wskazał, że gdy próbowano o. Ziębę przypisać do jakiegoś stronnictwa, o. Maciej zawsze mówił o sobie, że tylko stara się kierować słowem Chrystusa, że chce być ewangeliczny, chce być uczniem Chrystusa.

– O. Maciej nie był fundamentalistą, do ludzi podchodził szeroko, w każdym człowieku dostrzegał piękno, starał się nikogo nie wykluczać, z góry z nikogo nie eliminować, rozmawiać z każdym, bez względu na poglądy czy partie. Starał się wchodzić w dialog i nie bał się takiego dialogu, podejmował go z ludźmi inaczej patrzącymi na rzeczywistość. Czasem w rozmowie przyjacielskiej, czasem w sporze i obronie tego, co dla niego najważniejsze, ale zawsze z szacunkiem dla drugiego człowieka, doceniając i dostrzegając dobro drugiego człowieka – mówił prowincjał dominikanów.

Kaznodzieja podkreślił, że zmarły był wiernym słuchaczem, propagatorem i obrońcą dziedzictwa Jana Pawła II. – Nie bał się, był człowiekiem odważnym, podejmującym rozmaite wezwania, czasem bardzo trudne, których nikt inny nie odważył się podejmować, odważnie kroczył w przyszłość, kreśląc wizje, myśląc o ideach, przemianie rzeczywistości. I brał odpowiedzialność za przestrzeń, w której działał – wskazał dominikanin.

– Macieju, bardzo ci dziękujemy za to, że byłeś uczniem Chrystusa; za to, że byłeś człowiekiem między nami; że byłeś naszym bratem, naszym ojcem. Dziękujemy ci za wszystko, co robiłeś, co mówiłeś, czego nas uczyłeś. Dziękujemy ci za to, że wielu z nas ukształtowałeś, pomogłeś odnaleźć się w świecie, spojrzeć na niego oczami Chrystusa. Dziękujemy – zakończył kazanie o. Paweł Kozacki.

Po Mszy głos zabrał kard. Stanisław Dziwisz, opowiadając o przyjaźni i współpracy o. Macieja Zięby z Janem Pawłem II. – Ta przyjaźń miała kluczowe znaczenie na całe życie Macieja – zaznaczył hierarcha. – Będzie nam brakować jego postawy dialogu, gotowości rozmawiania ze wszystkimi, umiejętności dostrzegania racji nawet u najbardziej zaciekłego adwersarza – dodał, dziękując zmarłemu za życie i pracę.

Ponadto prowincjał dominikanów odczytał list kondolencyjny od prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, który ze względu na pandemię nie mógł wziąć udziału w uroczystościach pogrzebowych.

Głos zabrał także premier Mateusz Morawiecki. – Głęboko wierzę, że to dobro, które o. Maciej szerzył na ziemi, jest w naszych sercach i będzie owocowało w przyszłości – powiedział. Podkreślił, że o. Zięba był człowiekiem dialogu, czasami trudnego, gorzkiego, ale zawsze uczciwego. Przytoczył swoją osobistą rozmowę z nim o przebaczeniu, prawdzie, poszukiwaniu. – O. Maciej pięknie łączył w sobie dwa wymiary, polski i europejski, wskazując, że wyrastają z jednego, chrześcijańskiego pnia, ubolewając, że ten pień usycha, a nawet jest osuszany, przez odrzucanie Ewangelii – mówił premier.

Wesprzyj Więź

Brat o. Macieja Zięby, ks. Wojciech Zięba, odczytał listy od ich dwóch sióstr oraz podzielił się osobistymi wspomnieniami, zwłaszcza z ostatniego czasu. Przytoczył zaangażowanie i troskę brata w sprawy ojczyzny i Kościoła. Podkreślił m.in. niepokojące go sytuacje szkodliwych relacji Kościoła i władz państwowych.

Głos zabrali też marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, były prezydent tego miasta Rafał Dudkiewicz oraz przedstawicielka Instytutu Tertio Millennio Anna Janczyk.

KAI, JH

Podziel się

6
4
Wiadomość