Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Izabela Dzieduszycka nie żyje. Msza św. żałobna 31 grudnia

Izabela Dzieduszycka. Fot. Przymierze.org.pl

25 grudnia w Warszawie wieku 92 lat zmarła Izabela Maria Dzieduszycka, współzałożycielka Sekcji Rodzin Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, założycielka i wieloletnia przewodnicząca Przymierza Rodzin.

Była ekonomistką, działaczką społeczną i katolicką, a także sportsmenką – w latach 1949 i 1950 zdobyła mistrzostwo Polski w tenisie stołowym w grze pojedynczej.

Wesprzyj Więź.pl

Urodzona 16 lipca 1928 r. w Niechłodzie. Podczas drugiej wojny światowej uczęszczała na tajne komplety, była łączniczką Armii Krajowej. W 1952 r. skończyła studia na Akademii Handlowej w Poznaniu. Pracowała w przemyśle stoczniowym i okrętowym w Gdańsku i Warszawie, od 1966 r. w Ministerstwie Przemysłu Ciężkiego. Od lat 80. należała do „Solidarności”. Pomagała rodzinom osób internowanych. Od 1983 r. była związana z Przymierzem Rodzin, które powołała wraz z mężem Tadeuszem. Działała w Klubie Inteligencji Katolickiej i w Fundacji Pro Publico Bono. Była najstarszą mistrzynią Polski w tenisie stołowym.

„Miała wielki talent do zjednywania sobie ludzi, obdarzała zaufaniem współpracowników, potrafiła dostrzec i wspierać rozwój ich talentów, oni zaś odpłacali zaangażowaniem dla Niej i dla Przymierza. Potrafiła równie swobodnie rozmawiać z premierami, wybitnymi osobistościami ze świata polityki, kultury czy nauki, jak z dziećmi i młodzieżą. Lubiła powtarzać, że »Kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie«” – wspomina Magdalena Kiełczewska, przewodnicząca Stowarzyszenia Przymierze Rodzin.

„Ciągle wynajdywała nowe pola działania. Uważała, że wspólna praca społeczna rodziców i młodzieży klubowej będzie odtrutką na złe wpływy wychowawcze szkoły i organizacji młodzieżowych. Zgromadziła wokół siebie grono osób, które pomagały jej w realizowaniu tej wizji” – dodają Izabela i Paweł Broszkowscy z Klubu Inteligencji Katolickiej.

Wesprzyj Więź

Msza św. żałobna w intencji Izabeli Dzieduszyckiej zostanie odprawiona w czwartek, 31 grudnia, o g. 14:00 w kościele Św. Michała Archanioła przy ul. Puławskiej w Warszawie. Z powodu pandemii w kościele obowiązuje limit 80 osób. Transmisję będzie można obejrzeć na YouTubie.

Uroczystość pogrzebowa i złożenie w krypcie rodowej nastąpi w Zarzeczu w powiecie przeworskim w sobotę, 2 stycznia, o g. 13:30.

Zamiast kwiatów rodzina prosi o wpłaty na konto Przymierza Rodzin (nr: 93 1090 1030 0000 0001 4657 0669) z dopiskiem: Fundusz Stypendialny im. Izy Dzieduszyckiej.

Podziel się

1
Wiadomość