Zima 2021, nr 4

Zamów

Polacy w socjologicznej próżni. „Takie społeczeństwo nie ma prawa istnieć”

Łódź, 2019. Fot. Mariusz Cieszewski / www.polska.pl

Polki i Polacy doświadczają głębokiej zbiorowej przemiany, jaką przeżywają też inne nowoczesne zbiorowości. Sytuacja w Polsce jest lokalnym symptomem kryzysu interregnum i wyczerpania modelu cywilizacyjnego. Tych procesów społecznych doświadczamy w Polsce, czyli wszędzie.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

W świecie Alfreda Jarry’ego król Ubu mógł się pojawić tylko nigdzie – czyli gdzieś na peryferiach cywilizowanego świata, w Polsce na przykład. Dziś Ubu można spotkać wszędzie, na cztery lata urządził się nawet w waszyngtońskim Białym Domu. Co taka sytuacja mówi o współczesnym świecie i o Polsce?

Próbę odpowiedzi podejmuję w książce W Polsce, czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata, opublikowanej wiosną 2020 r., na samym początku pandemii COVID-19 w Europie. Nie jest to praca politologiczna. To, co dzieje się w polityce – ów wysyp Ubu na najwyższych stanowiskach państwowych na całym świecie – traktuję jako symptom poważniejszej przypadłości: interregnum. Pojęcie to przypomniał w ostatnich latach życia Zygmunt Bauman i oznacza ono szczególny moment dziejowy, kiedy stary ład instytucjonalny stracił już moc, a nowy jeszcze się nie wykluł. Stare instytucje trwają siłą inercji, nie są jednak w stanie wypełniać swej roli, przekształcają się w zombie, które bardziej straszą, niż pomagają.

Kryzys złożoności

Polityka odrywa się od rzeczywistości i staje się domeną postprawdy, kiedy od zgodności zdań z faktami bardziej liczy się emocjonalna autentyczność wypowiedzi. I choć wszyscy wiedzą, że Donald Trump kłamie, a Mateusz Morawiecki mu w tym nie ustępuje (co nawet potwierdzają wyroki sądowe), wyborcom zbytnio to nie przeszkadza. Najwyraźniej oceniają integralność politycznych liderów w oparciu o kryteria, które w czasach „normalnych” nie dawałyby najmniejszej szansy na wyborczą wygraną.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”,
    z bezpłatną dostawą w Polsce (poczynając od następnego numeru)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
  • W tym samym czasie: bieżące numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

UWAGA: Prenumeratorzy z roku 2021 będą mogli przedłużyć subskrypcję po 1 stycznia 2022 r.

Pakiet cyfrowy

  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
  • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, możesz wybrać prenumeratę sponsorską.

Podziel się

2
Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.