Jesień 2021, nr 3

Zamów

Nad Dunajem bez zmian

Viktor Orbán, 2011. Fot. Európa Pont

Orbán jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polityków w Europie, a może i na świecie. Lendvai uważa go nie tylko za cynika i grabarza węgierskiego społeczeństwa obywatelskiego, ale także za ambicjonera, którym powoduje osobisty egoizm i który swój kraj pcha w stronę przepaści.

 Paul Lendvai, „Orbán. Nowy model przywództwa w Europie”, tłum. Maria Zawadzka, Fundacja Kultura Liberalna, Warszawa 2019, 310 s.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

16 czerwca 1989 r. na Węgrzech zamarło życie publiczne. Tego dnia w Budapeszcie oficjalnie pochowano bohaterów antykomunistycznego powstania z jesieni 1956 r., które przez ponad trzy dekady pozostawało nad Dunajem tematem tabu. Nikt nie mógł wiedzieć, że tego samego dnia zaczęła się kariera człowieka, którego Paul Lendvai określa mianem „najniebezpieczniejszego węgierskiego polityka”.

Przemówienie Viktora Orbána z placu Bohaterów, w którym oddawał cześć Imre Nagyowi i jego towarzyszom, to jeden z fundamentów współczesnej polityki historycznej na Węgrzech. Nic nie dowodzi tego lepiej niż otwarty w 2002 r. Dom Terroru – muzeum ulokowane w okazałej peszteńskiej kamienicy przy ulicy hrabiego Andrássyego, dawnej siedzibie policji politycznej reżimu strzałokrzyżowców, przejętej następnie przez komunistyczne ÁVH, odpowiednik polskiego Urzędu Bezpieczeństwa. Ostatnim elementem wystawy, prezentującej naród węgierski jako ofiarę dwóch zbrodniczych reżimów – nazistowskiego i komunistycznego – jest monitor z zapętlonym tym właśnie przemówieniem.

„Nie jesteśmy im wdzięczni za to, iż po trzydziestu jeden latach możemy pochować naszych zmarłych” – mówił Orbán o węgierskich przywódcach komunistycznych. Był twardy, zdecydowany i radykalny. Domagał się wycofania wojsk radzieckich z Węgier, potępiał dyktaturę, powołując się na szczególnie ważną nad Dunajem tradycję Wiosny Ludów, wzywał swoich rodaków do wytrwałej walki o wolność.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.