Jesień 2021, nr 3

Zamów

Kalosze kanonika Stracha

O. Michał Zioło

Kanonik Strach uważał, że wdzięczność musi być powiązana z podległością, zależnością, koneksjami i układami. A w przedwojennej Polsce nie działo się dobrze i sytuacja wymagała niezależnego autorytetu. I wtedy kanonika Stracha dopadł wreszcie Bóg.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Tego jesiennego dnia babka Maria siedziała w oknie, a stryj krzątał się przy stajniach, niczego nie podejrzewając. Jak to bywa u ludzi zdrowych, zasiadano tu do stołu zaraz po krakowskim hejnale z wieży mariackiej. Wrześniowe menu babki oferowało gęsty krupnik i siekane kotlety, w radiu słychać już było nieporadne mocowanie się strażaka z okienkiem, przez które miała za chwilę popłynąć znana wszystkim Polakom melodia. I wtedy nadszedł on. Szedł raźnym krokiem przez podwórko, obszczekiwany przez psa Tropka. Wzrostu średniego, w sutannie pokrytej białymi plamkami wapna, które jeszcze przed minutą mieszał gorliwie łopatą pod murem tynkowanej właśnie kaplicy.

Szedł krokiem pewnym, nie zwracając uwagi na udawane psie złości i ekstatyczne tańce przy budzie, którymi wierny czoronóg zarabiał na miskę kości. Taki krok mógł mieć tylko albo domownik, albo rozsmakowany w obiadach babki stołownik. A była to przecież jego pierwsza wizyta i pierwszy obiad. Stryj nie wiedział, że za jego plecami babka zgłosiła w biurze parafialnym gotowość codziennego goszczenia nowego proboszcza przy stole, oczywiście za niską cenę, choć obiady miały być wyjątkowo wyszukane i podkręcone szczyptą hazardu.

Tak, hazardu, bo babka miała gotować to, co jej podpowiedziała każdego dnia otwierana na chybił trafił biblia Ćwierczakiewiczowej 365 obiadów za 5 złotych. Babka nie była wielką grymaśnicą, więc na widok nowego proboszcza w kropki machnęła tylko ręką i mruknęła do siebie: – Niech będzie i muchomor.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.