Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Nie żyje Nedal Abu Tabaq, mufti polskiej Ligi Muzułmańskiej. „Świadczył o Bogu, który kocha wszystkich”

Na zdjęciu stoją od lewej bp Damian Muskus i mufti Nedal Abu Tabaq. Fot. Karol Wilczyński

Nedal Abu Tabaq zmarł 29 listopada z powodu koronawirusa. „Był człowiekiem o wielkim sercu, tolerancyjnym i szanującym każdego rozmówcę, życzliwym mimo różnicy poglądów i wyznania” – pisze bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego KEP.

Przez ostatnie 12 lat Nedal Abu Tabaq był muftim Ligi Muzułmańskiej w Polsce, jednej z największych w kraju organizacji zrzeszających wyznawców islamu. Aktywnie pracował na rzecz porozumienia między religiami.

W kondolencjach po jego śmierci bp Rafał Markowski podkreślił, że mufti znany był ze swojej otwartości na dialog międzyreligijny, angażował się m.in. w organizację obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim, „Namiotów Abrahama”, uczestniczył w sympozjach i konferencjach.

„Wiem, że dzięki swojej charyzmie był w polskim środowisku muzułmańskim uznawany przez wielu za przewodnika w wierze i duchowego nauczyciela. Również wielu katolikom, którzy mieli okazję spotkania i rozmowy z nim, udzielał się entuzjazm jego wiary” – napisał przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego KEP.

Na koniec bp Markowski zapewnił o swojej modlitwie za zmarłego Muftiego: „Polecam Miłosiernemu Bogu duszę naszego Brata Nedala Abu Tabaqa, prosząc, aby obdarzył go swoim zbawieniem, a jego bliskim składam wyrazy najgłębszego współczucia”.

Ciepło wyraził się o zmarłym także bp Damian Muskus OFM, krakowski biskup pomocniczy. „Potrafił zjednywać sobie ludzi i to od pierwszego kontaktu. Tak było również w moim przypadku” – napisał na Facebooku.

„Zapamiętałem go jako człowieka serdecznego, otwartego, z dużym dystansem do siebie. Z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością mówił o Polsce, która dała mu wykształcenie, pracę i przede wszystkim szczęśliwą rodzinę. Świadczył o Bogu, który kocha nas wszystkich. Ta miłość, jak mówił, jest fundamentem naszego wzajemnego szacunku, na którym powinniśmy budować relacje między przedstawicielami różnych religii” – podkreślił bp Muskus.

Nedala Abu Tabaqa zapamiętałem jako człowieka serdecznego, otwartego, z dużym dystansem do siebie

bp Damian Muskus

Krakowski biskup pomocniczy podziękował za „świadectwo braterstwa i postawę dialogu” muftiego. „Oby wydawały obfite owoce” – dodał. „Ufam, że spotka się z Tym, którego umiłował i któremu służył, budując pokój i solidarność między społecznościami chrześcijan, muzułmanów i Żydów. Wiem, że miał wśród nich wielu przyjaciół, którzy go teraz opłakują” – napisał hierarcha i złożył wyrazy współczucia najbliższym muftiego oraz całej społeczności muzułmańskiej.

Tabaq miał 49 lat. Osierocił czwórkę dzieci. Urodził się 14 stycznia 1971 r. w Al Khafji w Arabii Saudyjskiej. Z pochodzenia jest Palestyńczykiem. Do Polski, gdzie podjął studia na Akademii Medycznej w Lublinie, przybył w 1988 r.

Był współzałożycielem Ligi Muzułmańskiej w Polsce. Od wielu lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady Imamów – organu wyodrębnionego w ramach Ligi. Muftim Ligi został w 2008 r.

Wesprzyj Więź

Od 2016 r. był przewodniczącym Muzułmańskiego Stowarzyszenia Kształcenia Kulturalnego, które promuje wiedzę na temat kultury islamu, współpracuje z instytucjami państwowymi i organizacjami społecznymi na rzecz budowania tolerancji między wyznawcami różnych religii w Polsce.

Przeczytaj też: Miłosierdzie a islam

KAI, PTD, DJ

Podziel się

2
Wiadomość