Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Światosław o szczepionce na COVID-19: Nie możemy zapominać o najbardziej bezbronnych

Swiatosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Dostęp do przyszłej szczepionki przeciw COVID-19 powinien być zapewniony wszystkim – mówi zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Pandemia koronawirusa zbiera śmiertelne żniwo w całej Europie, również w Ukrainie. Do tej pory zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono w tym kraju u ponad 661 tys. osób, z czego ponad 11 tys. zmarło. Nadzieją na powstrzymanie rozwoju pandemii jest szczepionka, nad którą pracują koncerny farmaceutyczne. W ocenia abp. Światosława wszyscy zainteresowani powinni mieć dostęp do specyfiku chroniącego przez koronawirusem. Mówił o tym podczas spotkania Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Wesprzyj Więź.pl

Na spotkaniu padła propozycja utworzenia grupy, która będzie się zajmować wpływem obostrzeń na życie religijne. Zdaniem abp. Światosława „życie religijne to nie tylko święta i nabożeństwa”, ale jest to również umożliwienie Kościołowi pełnienia jego misji nawet w tak trudnych okolicznościach jak obecne. – Taką możliwość ze względu na ludzi trzeba uszanować w równym stopniu jak dostęp do aptek, zwłaszcza w okresie ścisłej kwarantanny – podkreślił abp Światosław.

Zaproponował spojrzenie w przyszłość z nadzieją, licząc na szczepionkę, która pomoże chronić życie i zdrowie ludzi. Przypomniał, że już obecnie papież Franciszek mówi o konieczności zapewnienia dostępu do niej najsłabszym i najbardziej bezradnym warstwom ludności. – Nie możemy zapominać o osobach najbardziej bezbronnych, które nie mogą sobie pozwolić na nią – zaznaczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Premier Szmyhal zapewnił przywódców religijnych, że rząd chce być partnerem wszystkich wspólnot wyznaniowych. Wezwał hierarchów, by nie dopuścili do wzrostu zakażeń w czasie zbliżającego się okresu świątecznego. Są to np. żydowska Chanuka oraz chrześcijańskie Boże Narodzenie i związane z nimi praktyki. np. święcenie wody.

– Wszyscy rozumiemy, że stoją przed nami liczne wyzwania i zadania, a główną drogą do ich rozwiązania jest niewątpliwie powszechny dialog państwa ze wspólnotą religijną, w tym między Gabinetem Ministrów a Radą – stwierdził Szmyhal.

Obecny na spotkaniu wiceminister ochrony zdrowia i naczelny państwowy lekarz sanitarny Wiktor Laszko oświadczył, że wprowadzona kwarantanna „dnia wolnego” ma na celu zmniejszenie przemieszczania się ludności. 

– Tych sześć dni mniejszej mobilności doprowadzą do spadku odsetka zakażeń, a to zmieni tempo wzrostu choroby wirusowej, co z kolei pozwoli nam inaczej ukształtować postępowanie w okresie świąt zimowych oraz podejście do powstrzymania szerzenia się choroby – powiedział Laszko. 

Wesprzyj Więź

Dodał ponadto, że ministerstwo jest gotowe rozważyć w przyszłości na nowo ograniczenia liczby ludzi w świątyniach na jeden metr kwadratowy. Uczestnicy spotkania omówili jeszcze m.in. sprowadzanie pomocy humanitarnej, problemy uchodźców, sprawę kapelanów w szpitalach i wojsku oraz pomocy charytatywnej.

Abp Światosław: Europa odeszła od zasad

Pół roku temu zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego udzielił wywiadu, w którym mówił, że osobiste interesy państw europejskich nie mogą przeważać nad dobrem ogólnym. – Nie uda się wzmocnić solidarności i jedności w wymiarach globalnych, jeśli zostanie zburzony ład międzynarodowy, ustanowiony po II wojnie światowej. Zdaniem arcybiskupa obecny kryzys, spowodowany wirusem COVID-19, pokazał, że Europa odeszła od zasad, które legły u jej podstaw – jedności i solidarności, ale nie jest jeszcze za późno, aby to naprawić. – Jestem pewien, że to się zmieni – dodawał.

KAI, PTD

Podziel się

Wiadomość