Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Nie żyje kard. Henryk Gulbinowicz

Kard. Henryk Gulbinowicz, 2016. Fot. Episkopat.pl

Ukarany przez Watykan za molestowanie seksualne i współpracę z SB dawny metropolita wrocławski miał 97 lat.

Na początku listopada hierarcha trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Zmarł tam dziś o 10.40.

6 listopada Nuncjatura Apostolska w Warszawie przekazała w lakonicznym komunikacie, że były metropolita wrocławski „w wyniku przeprowadzonego dochodzenia w sprawie oskarżeń” wysuwanych pod jego adresem oraz „po przeanalizowaniu innych zarzutów” dotyczących jego przeszłości: otrzymał zakaz uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym; otrzymał zakaz używania insygniów biskupich; został pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze; miał wpłacić „odpowiednią sumy pieniędzy jako darowizny” na działalność Fundacji św. Józefa.

Wesprzyj Więź.pl

„L’Osservatore Romano” podało, że kardynał został ukarany za molestowanie, akty homoseksualne i kontakty ze Służbą Bezpieczeństwa.

Wesprzyj Więź

„Ufam, że Stolica Apostolska zbadała tę sprawę bardzo rzetelnie, a podjęte decyzje mają stanowić nie tyle sąd nad jego osobą, ile być wyrazem ludzkiej uczciwości wobec osób, które w przeszłości doznały krzywd i cierpienia. Przede wszystkim tym osobom należy się słowo «przepraszam»” – napisał obecny metropolita wrocławski abp Józef Kupny w liście do duchowieństwa i wiernych archidiecezji.

DJ

Przeczytaj także:
Młyny przemieliły… Kard. Gulbinowicz nie zostanie pochowany w katedrze
A jednak samooczyszczenie Kościoła?

Podziel się

Wiadomość