Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„L’Osservatore Romano” podaje powody ukarania kard. Gulbinowicza przez Watykan

Kard. Henryk Gulbinowicz podczas obrad KEP w Gnieźnie, kwiecień 2016. Fot. Mazur / episkopat.pl

Molestowanie, akty homoseksualne, współpraca ze Służbą Bezpieczeństwa – za to został ukarany kard. Henryk Gulbinowicz między innymi zakazem pochówku w katedrze.

Powody te podało „L’Osservatore Romano” w wydaniu z soboty, 7 listopada. Informacje opublikowało też na swojej stronie Radio Watykańskie.

Wesprzyj Więź.pl

6 listopada Nuncjatura Apostolska w Warszawie przekazała w lakonicznym komunikacie, że były metropolita wrocławski „w wyniku przeprowadzonego dochodzenia w sprawie oskarżeń” wysuwanych pod jego adresem oraz „po przeanalizowaniu innych zarzutów” dotyczących jego przeszłości: otrzymał zakaz uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym; otrzymał zakaz używania insygniów biskupich; został pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze; miał wpłacić „odpowiednią sumy pieniędzy jako darowizny” na działalność Fundacji św. Józefa.

Wesprzyj Więź

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, 97-letni hierarcha od blisko tygodnia przebywa pod tlenem w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Jego stan lekarze określają jako bardzo ciężki, nie ma z nim kontaktu. Kwestia bliskiej śmierci mogła przyspieszyć wydanie decyzji przez Watykan.

DJ

Przeczytaj także:
Młyny przemieliły… Kard. Gulbinowicz nie zostanie pochowany w katedrze
A jednak samooczyszczenie Kościoła?

Podziel się

Wiadomość