Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. Schönborn po atakach w Wiedniu: Odpowiedzią na nienawiść nie może być nienawiść

Kard. Christoph Schönborn, metropolita Wiednia. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Austria nie może stać się społeczeństwem, które zamyka się w strachu – mówi metropolita Wiednia.

Wczoraj wieczorem w kilku miejscach Wiednia doszło do wybuchów i ataków terrorystycznych. Piętnaście osób zostało rannych, zginęły cztery, plus napastnik zastrzelony przez policję. Minister spraw wewnętrznych Austrii Karl Nehammer przekazał, że sprawca miał 20 lat i był zwolennikiem dżihadystycznego Państwa Islamskiego. Zdaniem służb terrorystów było jednak więcej, zatrzymano dwie osoby, trwają poszukiwania kolejnych.

Wesprzyj Więź.pl

Metropolita Wiednia kardynał Christoph Schönborn zaapelował dziś do rodaków, aby na przemoc i nienawiść nie odpowiadać paniką ani nienawiścią. – Odpowiedzią na tę ślepą nienawiść nie może być nienawiść – stwierdził w rozmowie z austriacką telewizją ORF. – Nienawiść tylko podsyca nową nienawiść. To jest równie zły sposób reagowania na straszne wydarzenia nocy, jak panika, ponieważ ten, kto panikuje, przenosi tę panikę dalej. My się nie odwzajemnimy nienawiścią – dodał, cytując słowa jednej z osób, która kilka lat temu poniosła obrażenia w zamachach w Paryżu.

Kardynał wezwał Austriaków do dalszego wyznawania wartości, które uczyniły ich kraj wielkim. – Idźmy dalej drogą solidarności, wspólnoty i rozwagi. To są wartości, które ukształtowały Austrię – zaznaczył. Jak podkreślił, „Austria nie może stać się społeczeństwem, które zamyka się w strachu, ale powinna nadal być otwarta na współżycie między ludźmi”. – Nawet jeśli teraz z powodu pandemii musimy zachować dystans, to nie musimy zachowywać go sercem. Tak długo, jak ciepło w naszym społeczeństwie jest silniejsze niż chłód nienawiści, nie możemy być przygnębieni” – mówił.

Metropolita Wiednia ogłosił też, że kościoły miasta pozostają „otwartym miejscem kontaktu, w którym można głęboko oddychać i w ciszy się pomodlić”. Jak przyznał, sam spędził poprzednią noc w swojej kaplicy, gdzie „starał się znaleźć trochę wewnętrznego spokoju” i pomyśleć o ludziach, którzy stali się ofiarami oraz o policji i siłach bezpieczeństwa. Ich wszystkich – jak zapewnił – ogarniał modlitwą, zaś funkcjonariuszom wyrażał głęboką wdzięczność. Podziękował także za sygnały solidarności, które napłynęły do niego z całego świata. – Ta solidarność dobra jest czymś, czego właśnie teraz potrzebujemy – wyznał.

Wesprzyj Więź

Jeszcze dziś w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana zaplanowane jest nabożeństwo żałobne. Ze względu na obowiązujące w pandemii przepisy liczba uczestników została bardzo ograniczona, ale całość będzie transmitowana w internecie.

Niespokojnie jest także we Francji. 29 października w ataku nożownika w nicejskiej katedrze zginęły trzy osoby, dwa tygodnie wcześniej na przedmieściach Paryża został zamordowany nauczyciel jednej ze szkół średnich, który na lekcjach o swobodach obywatelskich posłużył się karykaturami Mahometa jako materiałem dydaktycznym.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość