Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Pamięć o grobach to wyraz naszego człowieczeństwa”. Apel międzyreligijny

Stare Powązki w Warszawie. Fot. Mariusz Cieszewski / MSZ

Nie bądźmy obojętni wobec aktów wandalizmu. Bez względu na to, jakiego wyznania, światopoglądu, narodowości byli zmarli, niech miejsca ich spoczynku będą szanowane – czytamy we wspólnym apelu zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, przewodniczącego episkopatu, naczelnego rabina Polski i muftiego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Apel o szacunek dla grobów wystosowali dziś: prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce.

Sygnatariusze dokumentu przypominają, że w polską tradycję wpisana jest pamięć o zmarłych i miejscach ich pochówku. Zwracają uwagę na zapomniane cmentarze i podkreślają konieczność troski o nie zarówno przez władze państwowe, jak i zwykłych obywateli. „Apelujemy do wrażliwości każdego człowieka. Nie bądźmy obojętni wobec aktów wandalizmu. Bez względu na to, jakiego wyznania, światopoglądu, narodowości i przynależności państwowej byli pochowani tam zmarli, niech miejsca ich spoczynku będą szanowane, niech towarzyszy im zaduma nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością” – czytamy.

W kontekście zbliżającego się 1 listopada autorzy apelu przypominają o godności przynależnej każdemu człowiekowi, także po śmierci. „Każda wspólnota religijna ma prawo, by miejsca pochówku traktować jako święte i nietykalne. Bez względu na to, czy od czasu pochówku minął rok czy 100 lat. Pamięć i szacunek dla grobów łączy przedstawicieli różnych wyznań, a także osoby niewierzące. To wyraz naszego człowieczeństwa, świadectwo tego, kim jesteśmy. Traktujmy mogiły nieznanych nam zmarłych w sposób, jakiego oczekujemy w odniesieniu do grobów naszych bliskich” – podkreślili.

Wesprzyj Więź

„Cmentarze to nasze dziedzictwo. Każdy z nas może przyczynić się do ocalenia od zapomnienia naszej historii, naszych korzeni. Możemy to zrobić poprzez oznaczenie starej nekropolii, zgłoszenie lokalnym władzom, sprawdzenie kto spoczywa w grobach, kim byli ludzie zamieszkujący dany teren przed nami. (…) Nie pozwólmy, by pamięć o naszych bliźnich zaginęła, a cmentarze zarosły” – czytamy w apelu.

Przedstawiciele wspólnot religijnych proszą, by – w związku z pandemią koronawirusa – „troszcząc się o miejsce pochówku najbliższych – pamiętać o przestrzeganiu wszystkich zaleceń służb medycznych i sanitarnych”.

DJ

Podziel się

Wiadomość