Maria Mocy Pełna i nowa religijność duchowa

Lato 2022, nr 2

Zamów

Louise Glück z Literacką Nagrodą Nobla 2020

Louise Glück, 2014. Fot. Williams College

To pierwsza poetka z Noblem od czasu Wisławy Szymborskiej. Amerykanka została nagrodzona za „niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie”.

Nazwisko noblistki sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm ogłosił dziś o 13 na konferencji prasowej w siedzibie Akademii na sztokholmskiej starówce. 

Amerykańska poetka i eseistka Louise Glück została nagrodzona za „niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie”.

Glück urodziła się w 1943 roku w Nowym Jorku. Ukończyła Uniwersytet Columbia i wykładała poezję na kilku innych amerykańskich uniwersytetach (obecnie pracuje na Uniwersytecie Yale). W 1968 roku ukazał się jej debiutancki tomik „Firstborn”, który wywołał sprzeczne reakcje.

Opublikowała dwanaście tomów poetyckich i kilka zbiorów esejów. W 1993 roku została nagrodzona Pulitzerem za tom „The Wild Iris”, a w 2014 roku za „Faithful and Virtuous Night” zdobyła National Book Award.

Żadna z jej książek nie była tłumaczona na język polski. Pojedyncze trzy wiersze w przekładzie Julii Hartwig w 2003 roku ukazały się w antologii „Dzikie brzoskwinie” (fragmenty dwóch z nich do przeczytania tutaj).

Ostatni raz Szwedzka Akademia dostrzegła poezję w 2011 roku, nagradzając Tomasa Tranströmera. Glück to pierwsza poetka z Noblem od czasu Wisławy Szymborskiej w 1996 roku. – Glück bliska jest Szymborskiej w jej prostym, a jednocześnie głębokim namyśle nad człowiekiem. To twórczość pozbawiona nadmiaru, jednocześnie daleka od eksperymentu lingwistycznego – mówi „Gazecie Wyborczej” tłumaczka i filolożka Magda Heydel. – Nie jest to łatwa poezja. Ale cieszę się z tego wyboru Akademii Szwedzkiej – dodaje.

Tegoroczna laureatka to także pierwsza Amerykanka z literackim Noblem od 2016 roku i nagrody dla Boba Dylana.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Jak poinformował sekretarz Akademii Szwedzkiej, z powodu pandemii Glück nie przyjedzie do Sztokholmu odebrać Nobla. – Będziemy starać się zorganizować ceremonię przekazania nagrody przy współpracy partnerów w Stanach Zjednoczonych, a na uroczystość zaprosić laureatkę w przyszłym roku – powiedział.

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest przez Akademię Szwedzką od 1901 r. Łącznie otrzymało ją 117 osób. Za rok 2018 została nagrodzona Olga Tokarczuk.

DJ

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.