Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Louise Glück z Literacką Nagrodą Nobla 2020

Louise Glück, 2014. Fot. Williams College

To pierwsza poetka z Noblem od czasu Wisławy Szymborskiej. Amerykanka została nagrodzona za „niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie”.

Nazwisko noblistki sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm ogłosił dziś o 13 na konferencji prasowej w siedzibie Akademii na sztokholmskiej starówce. 

Wesprzyj Więź.pl

Amerykańska poetka i eseistka Louise Glück została nagrodzona za „niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie”.

Glück urodziła się w 1943 roku w Nowym Jorku. Ukończyła Uniwersytet Columbia i wykładała poezję na kilku innych amerykańskich uniwersytetach (obecnie pracuje na Uniwersytecie Yale). W 1968 roku ukazał się jej debiutancki tomik „Firstborn”, który wywołał sprzeczne reakcje.

Opublikowała dwanaście tomów poetyckich i kilka zbiorów esejów. W 1993 roku została nagrodzona Pulitzerem za tom „The Wild Iris”, a w 2014 roku za „Faithful and Virtuous Night” zdobyła National Book Award.

Żadna z jej książek nie była tłumaczona na język polski. Pojedyncze trzy wiersze w przekładzie Julii Hartwig w 2003 roku ukazały się w antologii „Dzikie brzoskwinie” (fragmenty dwóch z nich do przeczytania tutaj).

Ostatni raz Szwedzka Akademia dostrzegła poezję w 2011 roku, nagradzając Tomasa Tranströmera. Glück to pierwsza poetka z Noblem od czasu Wisławy Szymborskiej w 1996 roku. – Glück bliska jest Szymborskiej w jej prostym, a jednocześnie głębokim namyśle nad człowiekiem. To twórczość pozbawiona nadmiaru, jednocześnie daleka od eksperymentu lingwistycznego – mówi „Gazecie Wyborczej” tłumaczka i filolożka Magda Heydel. – Nie jest to łatwa poezja. Ale cieszę się z tego wyboru Akademii Szwedzkiej – dodaje.

Tegoroczna laureatka to także pierwsza Amerykanka z literackim Noblem od 2016 roku i nagrody dla Boba Dylana.

Wesprzyj Więź

Jak poinformował sekretarz Akademii Szwedzkiej, z powodu pandemii Glück nie przyjedzie do Sztokholmu odebrać Nobla. – Będziemy starać się zorganizować ceremonię przekazania nagrody przy współpracy partnerów w Stanach Zjednoczonych, a na uroczystość zaprosić laureatkę w przyszłym roku – powiedział.

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest przez Akademię Szwedzką od 1901 r. Łącznie otrzymało ją 117 osób. Za rok 2018 została nagrodzona Olga Tokarczuk.

DJ

Podziel się

Wiadomość