Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Skwer Václava Havla powstanie w Warszawie

Václav Havel, 1997. Fot. John Mathew Smith / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Dokładniej – w pobliżu Ambasady Republiki Czeskiej. Decyzję podjęli wczoraj stołeczni radni.

O sprawie informuje Polska Agencja Prasowa. Skwer Václava Havla znajdzie się u zbiegu Alei Róż i ulicy Koszykowej w Śródmieściu.

Wesprzyj Więź.pl

Václav Havel urodził się 5 października 1936 r. w Pradze, zmarł 18 grudnia 2011 w Hrádečku. Był ostatnim prezydentem Czechosłowacji (1989–1992) oraz pierwszym prezydentem Czech (1993–2003), symbolem europejskiej demokracji.

Wesprzyj Więź

W czasach komunizmu działał w obronie więźniów politycznych. Należał do grupy czechosłowackich myślicieli, twórców i opozycjonistów, która powołała Kartę 77, inicjatywę działająca w latach 1977-1992 na rzecz przestrzegania praw człowieka. Od początku środowisko Karty utrzymywało kontakty z Komitetem Obrony Robotników w Polsce. Za działalność antykomunistyczną Havel spędził w więzieniach w sumie około pięciu lat.

Był znany także ze swoich dramatów pisanych w duchu teatru absurdu. Zajmował się w nich między innymi tematyką władzy, biurokracji i języka. Z kolei w esejach i listach z więzienia, oprócz analizy polityki, poruszał zagadnienia filozoficzne: wolności, władzy, moralności i transcendencji.

DJ

Podziel się

Wiadomość