Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Archidiecezja warszawska przeciwko promowaniu ustawy „Stop LGBT”

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Warszawa, wrzesień 2019. Fot. Episkopat.pl

Jak podaje PAP, komunikat w tej sprawie skierowany do księży wydał wczoraj archidiecezjalny Wydział Duszpasterstwa Rodzin.

„Inicjatywa zbierania podpisów pod projektem «Stop LGBT» ze względu na swój charakter nie powinna być promowana w kościołach i pomieszczeniach kościelnych archidiecezji warszawskiej. Komunikat w tej sprawie skierowany do księży wydał Wydział Duszpasterstwa Rodzin” – informuje Polska Agencja Prasowa.

Wesprzyj Więź.pl

Przypomnijmy. Na początku września sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński wysłał do wszystkich biskupów diecezjalnych pismo, w którym przypomniał, że przedstawiciele Fundacji Życie i Rodzina kierowanej przez Kaję Godek podczas 386. zebrania plenarnego episkopatu w Częstochowie przedłożyli propozycję zmian w ustawie Prawo o zgromadzeniach. Fundacja przedstawiła biskupom postulat wprowadzenia zakazu tzw. parad równości i poinformowała, że zbiera podpisy pod projektem.

Bp Miziński prosił biskupów „o rozważenie – według swobodnej swojej decyzji – ewentualności przychylnego podejścia do tej sprawy”.

O projekcie krytycznie wypowiadał się kilka dni temu warszawski biskup pomocniczy Piotr Jarecki. Stwierdził, że prośba Kai Godek z Fundacji Życie i Rodzina do biskupów o pomoc w zbieraniu podpisów była „niestosowna” i wynika z niej tyle, że „ta pani nie zna doktryny”. – W inicjatywie ustawodawczej świeccy nie powinni przedmiotowo używać hierarchii Kościoła. A jeśli hierarchia się na to godzi, to się myli – mówił kilka dni temu bp Jarecki.

Część biskupów przystaje na prośbę Godek. Na przykład metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. Na stronie archidiecezji na Facebooku napisał 13 września: „Marksistowski komunizm przyjął dzisiaj wygląd tęczowy. Jak kiedyś tak i dziś prowadzi bezpardonową walkę z wiarą, Bogiem, Kościołem i wszelkimi wartościami ludzkimi i duchowymi, na których osadza się chrześcijańska tożsamość naszego narodu. Bóg jest jednak większy!”.

Wesprzyj Więź

Przeciwko zbieraniu podpisów pod projektem „Stop LGBT” jest metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Nie wyraził zgody na promowanie na terenach kościelnych archidiecezji projektu ustawy „Stop LGBT” Kai Godek ani na zbieranie pod nim podpisów.

Przeczytaj także komentarz ks. Artura Stopki: „O zyskiwaniu poparcia Kościoła, a zwłaszcza biskupów”

JH

Podziel się

Wiadomość