Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Papież do autystycznych dzieci: Jesteście jak kwiaty

Papież Franciszek w Dublinie 25 sierpnia 2018 r. Fot. Daniel Ibanez / CNA

Bóg stworzył świat z wielką różnorodnością. Każdy z nas jest piękny w Jego oczach – mówił Franciszek podczas spotkania z grupą autystycznych dzieci z Austrii. Poprosił ich również o modlitwę za papieża, którego „praca nie jest łatwa”.

Papież Franciszek przyjął w poniedziałek ośmioro autystycznych dzieci z Austrii. Przybyły one do Rzymu w towarzystwie gubernatora Dolnej Austrii Johanny Mikl-Leitner i biskupa Sankt Pölten Aloisa Schwarza.

Wesprzyj Więź.pl

Dziewczęta i chłopcy znajdują się pod opieką centrum doskonalenia i rozwoju Sankt Pöltner Ambulatorium Sonnenschein, założonego w 1995 roku, które przygotowuje dzieci z autyzmem do jak najbardziej samodzielnego życia. – To dzieci autystyczne, które chciały spotkać się z Ojcem Świętym, aby otrzymać błogosławieństwo i zyskać siłę do życia – powiedziała Mikl-Leitner podczas spotkania w niedzielę z mediami w Rzymie. – To są dzieci, które potrzebują dużo uczucia i miłości, a my chcemy je wspierać – powiedziała papieżowi podczas audiencji w Watykanie.

W swoim przemówieniu Franciszek najpierw wskazał na twarze dzieci i zaznaczył, że wyczytał w ich oczach, że są one „szczęśliwe”, będąc z papieżem. Następnie nawiązał do nazwy domu, w którym mieszkają dzieci.

– Twój dom nazywa się Słoneczko, piękna nazwa! Mogę sobie wyobrazić, dlaczego osoby odpowiedzialne wybrały tę nazwę. Ponieważ Twój dom jest jak wielka kwitnącą łąka w słońcu, a wy jesteście kwiatami tego domu. Bóg stworzył świat z wielką różnorodnością kwiatów we wszystkich kolorach. Każdy kwiat ma swoje niepowtarzalne piękno. Każdy z nas jest również piękny w oczach Boga, a Bóg nas kocha. Dlatego czujemy potrzebę, by podziękować Bogu. Dziękuję za dar życia, dziękuję za wszystkie stworzenia. Dziękuję za mamę i tatę. Dziękuję za nasze rodziny. I dziękuję za przyjaciół z ośrodka Sonnenschein! – tłumaczył papież.

– Dziękczynienie to jedna z najpiękniejszych modlitw do Boga – kontynuował. – Wtedy możesz również dodać małą prośbę. Na przykład: Drogi Jezu, czy możesz pomóc mamie i tacie w ich pracy? Możesz dać trochę pocieszenia chorej babci? Czy możesz pomóc dzieciom na świecie, które nie mają co jeść? Albo: Jezu, proszę Cię, pomóż papieżowi dobrze prowadzić Kościół. Jeśli poprosisz z wiarą, Pan z pewnością cię usłyszy – zaznaczył Franciszek.

Podziękował gubernator i towarzyszącym jej osobom za piękną inicjatywę i dodał po niemiecku: „I proszę, nie zapominajcie modlić się za mnie. Ta praca nie jest łatwa. Proszę, módlcie się za mnie. Dziękuję”.

Ośmioro chłopców i dziewcząt przygotowywało się do spotkania z papieżem przez kilka tygodni i chciało mu między innymi podarować samodzielnie namalowane słońce – wyjaśniła gubernator Dolnej Austrii (ÖVP) w przededniu wizyty. Mikl-Leitner, która jest praktykującą katoliczką, cieszy się, że mogła towarzyszyć dzieciom na prywatnej audiencji u Franciszka. – Chciałam zasygnalizować Ojcu Świętemu, abyśmy z wyczuciem obchodzili się z tymi, którzy potrzebują pomocy i wsparcia – powiedziała.

Wesprzyj Więź

Biskup Sankt Pölten Alois Schwarz dodał, że każdy człowiek ma swoją nienaruszalną godność i jest absolutnie kochany przez Boga. – Czy jesteś powolny, czy szybki, czy doświadczasz w życiu dobra, czy nie – masz nienaruszalną godność. W każdym dziecku z jego specjalnymi potrzebami i w każdym dorosłym, a także w każdym człowieku starym i chorym, dostrzegamy blask godności Bożej. Życie jest tak cennym skarbem, który został dany człowiekowi, że jesteśmy wezwani, aby strzec tego dobra od początku do końca i nie ograniczać go niczym – zauważył bp Schwarz.

Prywatna audiencja w poniedziałkowy poranek była planowana jeszcze przed wybuchem pandemii. Odbyła się z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość