Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Premiera książki „Ostatni dzwonek”. Z ks. Damianem Wyżkiewiczem rozmawiał Dawid Gospodarek

„Ostatni dzwonek”. Z ks. Damianem Wyżkiewiczem rozmawia Dawid Gospodarek

Jak rozmawiać z młodzieżą o Bogu? I czy religia w szkole to dobry pomysł? Rozmowa z katechetą wyróżnionym w konkursie Nauczyciel Roku 2019 jest już dostępna w Wydawnictwie Więź.

Temat lekcji religii raz po raz wchodzi do debaty publicznej, za każdym razem rozpalając społeczne emocje. W wielu z nas narasta irytacja na obecny stan rzeczy – oddalenie treści przekazywanych podczas katechezy od faktycznych wyzwań, przed jakimi stoją młodzi ludzie w XXI wieku w Polsce. Co z tym zrobić? Oddajemy głos człowiekowi, który w czasie tych lekcji znajduje się po niewygodnej stronie – za biurkiem nauczycielskim, a jednak przez uczniów nie jest postrzegany jako relikt przeszłości.

Niestandardowe podejście ks. Damiana Wyżkiewicza do prowadzenia lekcji religii sprawiło, że otrzymał wyróżnienie w konkursie Nauczyciel Roku 2019. Czym zdobył uznanie i zaufanie uczniów? Jak rozmawia z nimi o Bogu, przykazaniach, grzechu, modlitwie i budzącej się seksualności? Czy nie boi się kontrowersyjnych tematów, jak pedofilia w Kościele, gender, aborcja, homoseksualizm? I w końcu czy religia w szkole to w ogóle dobry pomysł? Takie pytania stawia mu dziennikarz i publicysta Dawid Gospodarek.

Wesprzyj Więź.pl

„Zależy mi na przedstawieniu uczniom prawdziwego obrazu Boga, a także zachęceniu ich do rozwoju, również intelektualnego” – mówi ks. Wyżkiewicz. „Kiedy zacząłem uczyć, od razu się zorientowałem, że jeśli chcę dotrzeć do młodzieży, muszę zmienić wiele rzeczy i podejść do zajęć kreatywnie. Dlatego przestałem w liceum trzymać się podręcznika i poza tematami ściśle religijnymi zacząłem prowadzić z młodzieżą dyskusję na tematy, które dotyczą ich życia i wiążą się z przeżywaniem przez nich wiary. Oprócz tego nie oceniam uczniów za nauczenie się czegoś na pamięć, ale za zaangażowanie w dyskusję na lekcjach oraz za frekwencję na zajęciach. To daje lepszy skutek” – dodaje.

Książka ukazała się dzięki finansowaniu społecznościowemu w ramach serwisu Wspieram.to. Wsparcie okazali nam: Łukasz Adamski, Anna Antoniak, Włodzimierz Berdychowski, Monika Białkowska, Marta Bochnia-Krajewska, Damian Burdzań, Krzysztof Ceglarz, Wojciech Ciszewski, Katarzyna Cynowska, Agnieszka Czajkowska, Marcin Czajkowski, Piotr Denisiewicz, Piotr Derendal, Konrad Dmochowski, Tomasz Doliński, Rafał Dziedzic, Weronika Felcis, Wojciech Fenrich, Zofia Fenrych, Emilia Fert, Jolanta Gołębiowska, Mariola Grzonka, Łukasz Halada, Marek Jacek, Mateusz Januszewski, Karol Jasek, Andrzej Jurecki, ks. Marcin Kacprzak, Artur Kaczyński, Małgorzata Kawaler, Tomasz Kąkolewski, Michał Kielak, Jakub Kiersnowski, Agnieszka Klimek, Paweł Kołodziejek, Anna Korlińska, Joanna Kot, Marta Kowalczyk, Teresa Kowalewska, Ewa Kowalska, Tomasz Krzanicki, Tomasz Kudła, Tomasz Kukulski, Marcin Kulwas, Adam Lubański, Artur Luczak, Andrzej Łach, Jarosław Łapucha, Teresa Mach, Piotr Paweł Madej, Stanisław Malinowski, Paweł Marcyniuk, Radosław Mazur, Anna Mendera, Jacek Michałowski, Piotr Michna, Piotr Miśta, Włodzimierz Miziołek, Agata Młynarczyk, Magdalena Młynarczyk, Małgorzata Mochoń, Marek Muszyński, Bogna Neumann, Aleksandra Nizioł, Rafał Nowak, Maria Owsiak, Marcin Perfuński, Maciej Pińkowski, ks. Marcin Przybylski, ks. Mariusz Przybysz, Kamil Rogalski, Aneta Rybacka, Elżbieta Ryncewicz, Michał Siciarek, Izabela Skałecka, Damian Skłodowski, Ewa Sokołowska, Renata Soszyńska, Przemysław Staroń, Filip Styrzyński, Piotr Szczepkowski, Maja Szwedzińska, Maciej Szymanowski, Nikodem Szymański, Maria Tajchman, Tomasz Tędziagolski, Sławomir Tyburski, Radosław Walczuk, Ewa Warchoł, Artur Ważny, Maciej Wewiór, Marcin Węc, Agnieszka Wilk, Róża Wocial, Krzysztof Jan Wojtyra oraz osoby, które pragną pozostać anonimowe.

Mecenasami projektu są: Jakub Kubica, Jacek Jeziorek, ks. Zbigniew Paweł Maciejewski (Fundacja Nasza Winnica).

Wesprzyj Więź

Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom!

Książkę patronatem medialnym objęły: Aleteia, Deon, „W Drodze”, „Przewodnik Katolicki”, „Głos Nauczycielski”

„Ostatni dzwonek” kupicie tutaj.

Podziel się

Wiadomość