Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Wspólnota Sant’Egidio Warszawa organizuje zbiórkę dla uchodźców poszkodowanych w pożarze na Lesbos

Fot. Wspólnota Sant'Egidio / Facebook

W pożarze, który wybuchł dziś rano w obozie, ok. 13 tys. osób pozostało bez dachu nad głową. Zbiórka organizowana jest na Facebooku.

„Obóz uchodźców Moria na Lesbos doszczętnie spłonął tej nocy w pożarze. Około 13 tysięcy osób, w 40 procentach dzieci i nastolatków, pozostało bez dachu nad głową. Kilka tygodni temu spędzaliśmy «solidarne wakacje» u boku tych ludzi, dziś dzielimy ich ból i obawę o przyszłość” – piszą członkowie wspólnoty, zachęcając do udziału w zbiórce.

Wesprzyj Więź.pl

Jak dotąd udało się zebrać już ponad 3,5 tys. zł.

Wesprzyj Więź

Wspólnota Sant’Egidio zaapelowała też do krajów Unii Europejskiej o pilne przyjęcie uchodźców, którzy stracili wszystko w pożarze na Lesbos. „Jeśli Europa nadal żyje zgodnie ze swoją chrześcijańską, humanistyczną i obywatelską tradycją, powinna wykazać się aktem wspólnej odpowiedzialności” – czytamy w apelu.

Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 roku w Rzymie z inicjatywy Andrei Riccardiego i małej grupki licealistów. Dziś obecna jest w 73 krajach na wszystkich kontynentach. Należy do niej ponad 60 tysięcy osób. Wspólnota – gdziekolwiek jest – żyje tym samym duchem, opartym na modlitwie i czytaniu Słowa Bożego, przyjaźni z ubogimi i pracy na rzecz pokoju. Na całym świecie zaangażowana jest na rzecz osób w różny sposób ubogich: bezdomnych, samotnych osób starszych, dzieci ulicy w Afryce i Ameryce Łacińskiej, młodych wzrastających w Szkołach Pokoju, więźniów, migrantów i uchodźców. Prowadzi m.in. projekt korytarzy humanitarnych, pozwalający na bezpieczne przybycie do Włoch i sprawną integrację uchodźców. Wspólnota w Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością także w innych miastach.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość