Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Sześć kobiet członkiniami watykańskiej Rady ds. Gospodarczych

Jedna z fontann na placu św. Piotra. Fot. Damir Jelic / CC BY-SA 3.0

Papież Franciszek mianował nowych członków Rady ds. Gospodarczych, która nadzoruje watykańskie finanse. Jest wśród nich sześć kobiet, w tym była skarbniczka brytyjskiego następcy tronu, księcia Karola.

Nowymi członkami Rady zostało sześciu kardynałów: Péter Erdő z Węgier, Odilo Scherer z Brazylii, Gérald Lacroix z Kanady, Joseph Tobin z USA, Anders Arborelius ze Szwecji i Giuseppe Petrocchi z Włoch, a także siedmioro ludzi świeckich: jeden mężczyzna i sześć kobiet.

Wesprzyj Więź.pl

Prof. Charlotte Kreuter-Kirchhof z Niemiec wykłada prawo międzynarodowe i europejskie na uniwersytecie w Düsseldorfie, stoi też na czele kobiecego stowarzyszenia Hildegaris, pomagającego potrzebującym studentkom.

Marija Kolak, również z Niemiec, pracowała przez wiele lat w Berliner Volksbank, obecnie kieruje krajowym stowarzyszeniem niemieckich banków spółdzielczych.

María Concepción Osácar Garaicoechea z Hiszpanii jest przewodniczącą zarządu Azora Capital i Azora Gestion, firmy zajmującej się zarządzaniem inwestycjami, specjalizującej się w nieruchomościach i sektorze energetycznym.

Eva Castillo Sanz, także z Hiszpanii, należy do rad nadzorczych banku Bankia i firmy Zardoya Otis , produkującej windy.

Ruth Mary Kelly z Wielkiej Brytanii była w latach 2004-2008 sekretarzem stanu ds. edukacji w rządzie Partii Pracy, obecnie jest wicekanclerzem ds. badań naukowych w St. Mary’s University w Londynie.

Lesile Jane Ferrar, również z Wielkiej Brytanii, była w latach 2015-2017 skarbnikiem następcy tronu, księcia Karola.

Wesprzyj Więź

Z kolei Alberto Minali z Włoch, jedyny mężczyzna świecki w tym gronie, kierował dotychczas firmami inwestycyjnymi i ubezpieczeniowymi.

Rada ds. Gospodarczych powstała w 2014 r. Od początku kieruje nią kard. Reinhard Marx z Niemiec. Jej zadaniem jest nadzorowanie działalności administracyjnej i finansowej instytucji Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość