Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Wolontariusze ze Wspólnoty Sant’Egidio na „alternatywnych wakacjach” z uchodźcami na Lesbos

Pierwsza „Restauracja solidarności” Sant'Egidio dla uchodźców na Lesbos. Fot. santegidio.org

Gotują posiłki dla mieszkańców obozu i organizują zajęcia dla dzieci. Z Polski pojedzie 18 osób.

Ponad 150 wolontariuszy ze Wspólnoty Sant’Egidio, pochodzących z różnych europejskich krajów, spędza „alternatywne wakacje” razem z uchodźcami przebywającymi na Lesbos.

Wesprzyj Więź.pl

„Alternatywne wakacje” Wspólnoty Sant’Egidio powstały, aby nie zapominać o trudnej sytuacji uchodźców i otwierać im drogi do innej przyszłości. Na greckiej wyspie przebywa obecnie około 15900 migrantów, wśród których jest wielu niepełnoletnich bez opieki. Wszyscy starają się o azyl lub oczekują na relokację. W porównaniu do ubiegłego roku jest ich prawie dwukrotnie więcej. Mieszkają w prowizorycznych warunkach, które uległy pogorszeniu ze względu na pandemię.

W ostatnich tygodniach dzięki pierwszemu po pandemii korytarzowi humanitarnemu dziesięcioro afgańskich uchodźców w bezpieczny sposób sprowadzono z Lesbos do Rzymu, gdzie mogli dołączyć do swoich rodzin. To jeden z „korytarzy papieża”, zapoczątkowanych podczas wizyty Franciszka na Lesbos w 2016 roku i realizowanych przy współpracy Wspólnoty Sant’Egidio z jałmużnikiem papieskim kard. Konradem Krajewskim.

Przez cały sierpień na Lesbos rotacyjnie docierać będą kolejne grupy wolontariuszy z różnych krajów. Osiemnastoosobowa ekipa z Warszawy i Poznania wyruszy na grecką wyspę 6 sierpnia.

– Wyjazd na Lesbos jest dla mnie naturalną konsekwencją tego, co w Sant’Egidio robimy na co dzień, spotykając się z ubogimi i wykluczonymi w naszych miastach, a więc szansą na realną pomoc konkretnym osobom w ich konkretnej sytuacji – mówi Agnieszka Stróżyk ze Wspólnoty Sant’Egidio w Warszawie. – W czasie pobytu w Grecji nasza posługa ma polegać na przygotowywaniu posiłków i organizowaniu aktywności dla mieszkańców obozu, w tym dzieci, których, jak wiemy jest w Moria bardzo wiele. Ale właśnie taka „najprostsza” pomoc otwiera przestrzenie spotkania i zaufania mimo wszelkich możliwych różnic oraz toruje drogę do pojednania i pokoju – zaznacza.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na żywność wolontariusze otworzą dwie polowe „solidarne restauracje”, poprowadzą również kursy języka angielskiego dla uchodźców oraz zajęcia animacyjne dla licznych dzieci i młodzieży, które przybyły na wyspę. Obecność członków Wspólnoty Sant’Egidio na Lesbos ma na celu podtrzymanie nadziei ludzi, którzy uciekli przed wojnami lub trudnymi do zniesienia warunkami życia w swoich krajach pochodzenia i którzy znajdują się obecnie w swego rodzaju „otchłani”, tutaj w Europie, czekając na inną przyszłość.

Wesprzyj Więź

Bieżące informacje o „alternatywnych wakacjach” na Lesbos będą umieszczane na stronie Wspólnoty.

Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 roku w Rzymie z inicjatywy Andrei Riccardiego i małej grupki licealistów. Dziś obecna jest w 73 krajach na wszystkich kontynentach. Należy do niej ponad 60 tysięcy osób. Wspólnota – gdziekolwiek jest – żyje tym samym duchem, opartym na modlitwie i czytaniu Słowa Bożego, przyjaźni z ubogimi i pracy na rzecz pokoju.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość