Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Cyfrowy dekalog

Magdalena Bigaj. Fot. Sylwester Ciszek

Świadomość negatywnych konsekwencji nadużywania nowych technologii jest niezbędna, aby wyrobić sobie dobre nawyki.

Czwarta rewolucja przemysłowa, napędzana nowymi technologiami, pędzi szybciej niż lokomotywa elektryczna. Możemy do tego pociągu wsiąść i poznawać nowy świat albo pomachać naszym dzieciom z peronu i pozostać w przeszłości. Jeśli chcemy poruszać się po tym świecie z korzyścią dla siebie i swoich bliskich, wystarczy wprowadzić kilka prostych zasad higieny cyfrowej: 

Wesprzyj Więź.pl

1. Kontroluj czas przed ekranem. Jak długo dzisiaj byłem w sieci? W jakim celu sięgam po smartfon?

2. Odkładaj smartfon. Nie noś go przy sobie cały czas.Jeśli z niego nie korzystasz, usuń go z zasięgu wzroku, zwłaszcza podczas pracy i nauki.

3. Wyłącz powiadomienia. Wyłącz dźwięki i plakietki. Nie sprawdzaj co chwilę wiadomości. Przekonasz się, że ta drobna zmiana da duże efekty.

4. Nie rób wielu rzeczy naraz. W czasie pracy lub nauki wyłącz aplikacje w tle i serwisy społecznościowe. Badania dowiodły, że wielozadaniowcy są mniej skoncentrowani i mają słabszą pamięć.

5. Trenuj swój mózg w sposób analogowy. Ćwicz koncentrację, pamięć i logiczne myślenie.

6. Relaksuj się i odpoczywaj …ale bez urządzeń ekranowych!

7. Szukaj zainteresowań poza siecią. Nuda i brak zainteresowań to jeden z czynników zwiększających ryzyko uzależnienia się od smartfona. Stwórz dla siebie i rodziny alternatywę dla świata cyfrowego.

8. Planuj czas bez internetu. Świadomie spędzaj czas bez sieci, planując godziny lub dni, kiedy nie używasz urządzeń cyfrowych. 

9. Zadbaj o swój sen. Najlepiej, abyś na 1–2 godziny przed snem zrezygnował z korzystania z urządzeń ekranowych. Nie zabieraj telefonu do sypialni. Wciąż można kupić budzik!

10. Dbaj o relacje. Kontakt w sieci to nie relacja. Relację zbudujesz tylko offline. Dobre relacje tworzą dobre życie i chronią przed uzależnieniami.

O cyfrowej higienie porozmawiamy w środę, 29 lipca o godz. 19.00 na naszym Facebookowym profilu. O zagrożeniach i szansach, jakie stwarza internet, opowiedzą:

Magdalena Bigaj – zajmuje się komunikacją społeczną i wpływem nowych technologii na społeczeństwo, prowadzi Fundację Dbam o Mój Zasięg i jest członkinią Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz – jest radcą prawnym, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich główną koordynatorką ds. strategicznych postępowań sądowych oraz koordynatorką Okrągłego Stołu RPO ds. zwalczania patotreści w internecie

Wesprzyj Więź

Spotkanie online poprowadzi: Katarzyna Jabłońska („Więź”)

Powyższy tekst to fragment większego artykułu, który ukazał się w wakacyjnym numerze kwartalnika „Więź”, lato 2020

Więź, lato 2020

Kup tutaj

Podziel się

Wiadomość