Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Tym razem nie będziemy już odwracać wzroku”. Kościół w Niemczech przeciwko antysemityzmowi

Kardynał Reinhard Marx podczas obrad Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu 14 września 2018 r. Fot. Episkopat.pl

Listy z zapewnieniem o wsparciu w walce z antysemityzmem napisali do do Centralnej Rady Żydów w Niemczech były i obecny przewodniczący episkopatu tego kraju – kard. Reinhard Marx i bp Georg Bätzing.

Kościół katolicki w Niemczech zapewnia Żydów o swym poparciu w walce z narastającym w tym kraju antysemityzmem. „Tym razem nie będziemy już odwracać wzroku. Nie tylko jako obywatele, ale również jako chrześcijanie mamy obowiązek sprzeciwiać się antyżydowskim uprzedzeniom i atakom na Żydów” – napisał kard. Reinhard Marx w liście do Centralnej Rady Żydów w Niemczech, która obchodzi w tym roku 70-lecie swego istnienia.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Arcybiskup Monachium przyznaje, że powołanie do życia tej instytucji zaledwie pięć lat po zakończeniu wojny było znakiem, odważną i świadomą decyzją odbudowania życia żydowskiej społeczności w Niemczech, pomimo straszliwej historii Żydów w tym kraju oraz faktu, że wielu sprawców nie poniosło kary za swe zbrodnie.

Osobny list do Centralnej Rady Żydów wystosował też nowy przewodniczący episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing. On również wyraża ubolewanie z powodu narastania antysemityzmu w Niemczech i przyznaje, że działania Rady mające na celu zwracanie uwagi opinii publicznej na działalność ugrupowań ekstremistycznych i antysemickich odgrywa ważną rolę w rozwoju kultury demokratycznej w tym kraju. „Ataki na Żydów są atakiem na naszą demokrację i nasze współistnienie” – podkreślił bp Bätzing.

Krzysztof Bronk, vaticannews.va, KAI, JH

Podziel się

2
Wiadomość