Lato 2024, nr 2

Zamów

Ukazało się watykańskie vademecum na temat walki z nadużyciami seksualnymi

Fot. Bartkiewicz / Episkopat.pl

To swoisty podręcznik, który krok po kroku wyjaśnia, jak biskupi i przełożeni zakonni mają postępować, gdy otrzymają zgłoszenie – mówi abp Giacomo Morandi, sekretarz Kongregacji Nauki Wiary.

Wydany dziś dokument watykańskiej kongregacji nie wprowadza żadnych nowych norm, tylko w przejrzysty sposób systematyzuje dotychczasowe zasady.

O przygotowanie go biskupi całego świata prosili w czasie nadzwyczajnego szczytu przewodniczących episkopatów, jaki w ubiegłym roku zwołał w Watykanie papież Franciszek. Mówiono wówczas, że brakuje przejrzystego dokumentu systematyzującego wszystkie wprowadzone przez Kościół procedury na temat walki z nadużyciami. Obecne vademecum wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

30-stronicowy tekst zawiera odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wyznacza konkretne zasady działania praktycznie od momentu otrzymania zgłoszenia o nadużyciu do zakończenia procesu. Vademecum przypomina o konieczności skrupulatnego i dokładnego zweryfikowania każdego potencjalnego przypadku nadużycia ze strony duchownych, nawet jeśli oskarżenie pojawiło się wyłącznie w mediach (w tym mediach społecznościowych) czy zgłoszenie napłynęło z anonimowego źródła.

„To kolejne ważne narzędzie na drodze zdecydowanej walki z nadużyciami w Kościele. Przypomina, że musimy kierować się prawdą i sprawiedliwością, ale jednocześnie trzeba stawiać na odpowiednią formację i prewencję” – podkreśla abp Morandi. Sekretarz watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary wskazuje, że vademecum będzie systematycznie aktualizowane o wszelkie nowe normy i zasady walki z nadużyciami, jakie będą się pojawiały w Kościele. Wszystko po to, by – jak zaznacza – winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności, a w przyszłości takie przestępstwa nigdy więcej nie miały już miejsca.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość