Wiosna 2021, nr 1

Zamów

Degolówka

O. Michał Zioło

„Degul przyjechał!” – oświadczyłem uroczyście po powrocie od fryzjera. „De gol” – poprawiła mnie matka i moje zwiastowanie mesjasza z Zachodu zapadło się w nieskończoną próżnię obojętności. Ale najgorsze miało dopiero nastąpić – przy wózku dziecięcym (handel był obwoźny) wypełnionym degolówkami.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Pan Rudomina i ja chodziliśmy do fryzjera na ulicę Sarg. Nie bez powodu zapożyczam się u Gałczyńskiego – u niego wiadomo: ulica Sarg jest „jak czarna płyta gramofonowa / z tą samą piosenką od nowa, od nowa”. Jak potrzeba przystrzygania włosów każdego miesiąca.

Chodziliśmy na ulicę Sarg, bo trudno spełniać tak banalną i powtarzalną czynność na ulicach bohaterów PRL, którym włosy już nie rosną – zaklętej w bursztyn legendy Hanki Sawickiej, zmumifikowanego w oficjalnej wersji Janka Krasickiego i nieodwołalnie podanego do wierzenia Aleksandra Zawadzkiego.

Tak między nami mówiąc, to pan Rudomina był prawie całkiem łysy i właściwie do fryzjera przychodził na odświeżające okłady z potrójnej przemysławki, popularnej wówczas wody kolońskiej. Fryzjer sadzał go uroczyście na fotelu, otulał mu głowę rodzajem całunu i krótkimi palcami rytmicznie – jakby przygotowywał pośmiertną Rudominową maskę – wklepywał płótno w pooraną bruzdami partyzancką twarz.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.