Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Znamy nominowanych do „Śladu” 2020

Monika Białkowska, Barbara Gruszka-Zych i Tomasz Terlikowski zostali w tym roku nominowani do Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Nazwisko laureata lub laureatki poznamy w połowie września.

Zgłoszenia kandydatów do Nagrody napłynęły z kilkunastu redakcji. Kapituła na posiedzeniu 24 czerwca 2020 r. spośród 19 kandydatów nominowała trzy osoby. Są to:

Monika Białkowska, dziennikarka „Przewodnika Katolickiego”, autorka wideobloga „PRZEWODNIK 24. Reportaż z wycinków świata” – za szczerość, dojrzałość, wrażliwość i teologiczną kompetencję w podejmowaniu trudnych dla Kościoła tematów i opisywaniu znaków czasu. Kapituła doceniła nowatorską formę internetowej aktywności Moniki Białkowskiej w czasie epidemii COVID-19, a także jej publicystykę w serwisie Więź.pl (na naszych łamach ukazały się m.in. teksty: „Jak się bawię w chowanego” i „Szantażowanie Ewangelią”).

Wesprzyj Więź.pl

Barbara Gruszka-Zych, poetka, reportażystka i dziennikarka „Gościa Niedzielnego” – za wkład w dialog współczesnego Kościoła ze światem kultury, inspirujące wywiady i doskonałe reportaże dotykające problemów zwykłych ludzi. Kapituła doceniła delikatność i wrażliwość Barbary Gruszki-Zych w opisywaniu nawet najtrudniejszych historii, jej wzorowy warsztat dziennikarski i lekkie pióro.

Tomasz Terlikowski, dziennikarz, publicysta i autor książek – za prezentowaną od wielu lat odwagę i konsekwencję w dążeniu do wewnętrznego oczyszczania się Kościoła. Kapituła doceniła tegoroczny zbiór wywiadów Tomasza Terlikowskiego „Tylko prawda nas wyzwoli. Przyszłość Kościoła katolickiego w Polsce”. Z uznaniem przyjęto wiele jego artykułów, które pobudzają do myślenia, oraz – co u dziennikarzy rzadkie – jego umiejętność przyznawania się do błędów.

Laureata Nagrody poznamy podczas gali, która odbędzie się – o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna – w połowie września w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Nagroda Dziennikarska „Ślad” im. bp. Jana Chrapka przyznawana jest od 2002 r. Laureatami jej dotychczasowych edycji byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak, ks. Andrzej Draguła i Tomasz Krzyżak.

Wesprzyj Więź

Patronem Nagrody jest bp Jan Chrapek (1948–2001), człowiek mediów i przyjaciel środowiska dziennikarskiego. Był on członkiem zgromadzenia księży michalitów, doktorem teologii, wybitnym duszpasterzem i znanym naukowcem w zakresie współczesnych mediów. Studiował w Lublinie i Louvain. W latach 1983–1986 redaktor naczelny miesięcznika „Powściągliwość i Praca”, w okresie 1986–1992 przełożony generalny zgromadzenia księży michalitów. Autor licznych publikacji z zakresu teologii pastoralnej, zwłaszcza środków społecznego przekazu, m.in. „Recepcja programów TV przez młodzież” i „Kościół a media”. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1992 do 1994 r. był biskupem pomocniczym drohiczyńskim, w latach 1994–1999 biskupem pomocniczym toruńskim. Od 1999 roku do swojej tragicznej śmierci w wypadku samochodowym – biskup radomski.

Organizacją gali zajmuje się Stowarzyszenie na rzecz Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, powołane przez członków Kapituły Nagrody.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość