Wiosna 2021, nr 1

Zamów

Media w czasach postprawdy

Ewa Buczek. Fot. Więź

Rozwój techniki nie pozostawia złudzeń – w kontakcie z mediami nie powinniśmy nadmiernie ufać dziś nawet własnym zmysłom. To, co widzimy na własne oczy i co słyszymy na własne uszy, wcale nie musi być prawdą. Na szczęście w dalszym ciągu wiele zależy od naszego zdrowego rozsądku.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Zacznijmy od znanych faktów: 30 października 1938 r. radio CBS wyemitowało jedną z najsłynniejszych audycji w historii. Młody, utalentowany aktor Orson Welles wraz z grupą współpracowników działających pod egidą The Mercury Theatre on the Air przygotował słuchowisko, jakiego wcześniej nie było. Na potrzeby radia jego zespół zaadaptował książkę Herberta George’a Wellsa Wojna światów, opowiadającą o inwazji Marsjan na Ziemię – i zrobił to w sposób niezwykle realistyczny (dziś konwencję tę oswoiliśmy sobie dzięki 24-godzinnym serwisom informacyjnym, ale 82 lata temu taka intensywność przekazu musiała robić wrażenie).

Lektor na bieżąco śledził i referował doniesienia o lądowaniu istot pozaziemskich na jednej z farm w New Jersey, a informacje te komentowali zaproszeni eksperci i przedstawiciele służb. Mowa była o ludziach zabitych i zranionych przez krwiożerczych kosmitów, którzy pragną podbić całą planetę. I choć na rozpoczęcie i zakończenie audycji wyraźnie powiedziano, że jest to fikcyjna produkcja, to w rozgłośni rozdzwoniły się telefony od zaniepokojonych słuchaczy, którzy uwierzyli w podawane newsy. Tyle faktów. Reszta jest już legendą.

Poranne nagłówki gazet krzyczały o wielkiej panice, która wybuchła w Stanach Zjednoczonych. W relacjach prasowych rosła skala zniszczeń i degrengolady wywołanej feralną audycją. Mówiło się o ofiarach ataku serca i załamań nerwowych, o samobójstwach i wypadkach z bronią. Straty materialne liczono w setkach tysięcy dolarów.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.