Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Nowym imieniem katolickości jest dziś wielorakość (edytorial, lato 2020)

Zbigniew Nosowski. Fot. Więź

Wiele dała mi do myślenia teza prof. José Casanovy o katolickiej glokalizacji.

Drodzy Państwo,

W letnim numerze „Więzi” znajdą Państwo m.in. rozmowę, którą przeprowadziłem z hiszpańsko‐amerykańskim socjologiem religii, José Casanovą. Ten wybitny znawca współczesnych problemów religijności, sekularyzacji i globalizacji to człowiek o olbrzymiej wiedzy porównawczej.

Wesprzyj Więź.pl

Z prof. Casanovą spotkaliśmy się w Pradze podczas seminarium w ramach międzynarodowego projektu badawczego „Faith and Beliefs of «Unbelievers»”, kierowanego przez ks. prof. Tomáša Halíka, a finansowanego przez Fundację Johna Templetona. Pytałem o ewolucję religijności we współczesnym świecie. Wiele dała mi do myślenia teza Casanovy o katolickiej glokalizacji, czyli różnych modelach, jakie lokalnie przybierają globalne trendy rozwojowe. Jego zdaniem bowiem globalizacja (tak jak sekularyzacja) to na pewno nie proces jednokierunkowy, a nowym imieniem katolickości jest dziś wielorakość.

Dużo rozmawialiśmy także o polskim doświadczeniu sekularyzacji. Sam Casanova 17 lat temu przewidywał (również na łamach „Więzi”), że w Polsce może udać się połączenie modernizacji społecznej i gospodarczej z głęboką religijnością. Z wywiadu dowiedzą się Państwo, jak dziś patrzy na nasz kraj.

Wesprzyj Więź

W dniu, gdy wracałem z Pragi, w Polsce zamknięto szkoły, co symbolicznie można uznać za początek nowej epoki życia społecznego – czasu izolacji i dystansowania. Był to także niezwykły okres próby dla polskiej religijności. Nasi redaktorzy i autorzy swoją publicystyką i poradami (także duchowymi) na czas pandemii towarzyszyli Państwu na bieżąco w serwisie Więź.pl.

Na łamach kwartalnika ten okres, gdy Kościół działał „w trybie awaryjnym”, podsumowują ks. Remigiusz Szauer i Sebastian Duda. Ten pierwszy opisuje, jak bardzo epidemia ujawniła nadmierną obrzędowość polskiej religijności. Nasz redakcyjny kolega w osobistym eseju dzieli się natomiast z Państwem duchowym doświadczeniem chrześcijaństwa Wielkiej Soboty. Wobec tej refleksji nie sposób pozostać obojętnym.

Zachęcamy do wspierania „Więzi”

Podziel się

Wiadomość