Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. O’Malley: Rasizm to choroba, która zabija

Przewodniczący Papieskiej Komisji Ds. Ochrony Nieletnich Kard. Sean O'Malley. Fot. Pufui Pc Pifpef I

Choć w Stanach Zjednoczonych prawnie zniesiono niewolnictwo, to wciąż nie stawiono czoła jego dziedzictwu, jakim jest dyskryminacja, nierówność i przemoc – zauważa metropolita Bostonu kard. Sean O’Malley OFM Cap. w liście do swoich diecezjan.

W liście kardynał odniósł się do śmierci George’a Floyda – 46-letniego czarnoskórego mężczyzny, który zmarł 25 maja po brutalnym zatrzymaniu go w Minneapolis, kiedy biały policjant przez kilka minut przyciskał jego gardło kolanem do ziemi. Zdarzenie to wywołało falę protestów w Stanach Zjednoczonych i innych państwach świata.

Wesprzyj Więź.pl

„Zabójstwo George’a Floyda jest bolesnym dowodem tego, o co chodziło i chodzi Afroamerykanom – upadku społeczeństwa, które nie jest w stanie ochronić ich życia i życia ich dzieci. Demonstracje i protesty tych dni stały się prośbami o sprawiedliwość i rozdzierającym serca wyrazem głębokiego bólu emocjonalnego, którego nie można od siebie odsunąć” – zaznaczył metropolita Bostonu. „Wzywają nas do podkreślania bezcennej wartości życia każdej osoby ludzkiej. Wzywają nas do zdwojenia wysiłków we wspieraniu szacunku i sprawiedliwości dla wszystkich ludzi. Wzywają nas do wspierania i obrony prawdy, że czarne życie się liczy (Black Lives Matter)” – podkreślił.

Kard. O’Malley zatrzymał się dłużej nad problemem rasizmu. Jak zaznaczył, „rasizm to choroba społeczna i duchowa, która zabija ludzi; to moralny nowotwór złośliwy”. Dodał, że choć w Stanach Zjednoczonych prawnie zniesiono niewolnictwo, to wciąż nie stawiono czoła jego dziedzictwu, jakim jest dyskryminacja, nierówność i przemoc. Hierarcha przyznał też, że Kościół katolicki w USA był historycznie uwikłany w niewolnictwo.

Zdaniem metropolity Bostonu konieczne jest podjęcie wszelkich wysiłków mających na celu zapewnienie autentycznego procesu uzdrowienia relacji między osobami różnych ras, narodowości i religii. Dlatego trzeba włączyć problematykę rasizmu w amerykańskim społeczeństwie oraz imperatyw moralny rasowej równości i sprawiedliwości do programów szkolnych i kazań. „Musimy starać się o równą godność i prawa człowieka we wszystkich instytucjach naszego społeczeństwa, w polityce, w prawie, w gospodarce, w oświacie” – wskazał kard. O’Malley.

Wesprzyj Więź

Tydzień temu do sytuacji w Stanach Zjednoczonych odniósł się papież Franciszek. „Nie możemy tolerować ani przymykać oczu na rasizm i wykluczenie w jakiejkolwiek formie, i pomimo to twierdzić, że bronimy świętości każdego ludzkiego życia” – powiedział podczas audiencji ogólnej.

Przeczytaj też nasze komentarze o protestach w Stanach Zjednoczonych: 
„Prześladowani i prześladowcy” Marcina Stachowicza
„Czy stara Ameryka jeszcze wróci?” Łukasza Kobeszki

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość