Lato 2024, nr 2

Zamów

Obama do młodych Afroamerykanów: Wasze życie i wasze marzenia się liczą

Barack Obama w 2014 roku. Fot. Pete Souza/obamawhitehouse.archives.gov

Czujecie teraz złość, ale macie moc, aby poprawić sytuację. Pomogliście sprawić, że cały kraj poczuł, iż jest coś, co musi się zmienić – mówi były prezydent USA Barack Obama do protestujących po śmierci George’a Floyda.

25 maja 46-letni Afroamerykanin George Floyd zmarł w Minneapolis podczas aresztowania go za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym banknotem. Na nagraniach wideo widać, że udusił go policjant, niemal przez 9 minut przygniatając do ziemi i klękając na jego szyi. Śmierć Floyda wywołała protesty i zamieszki uliczne w całych Stanach Zjednoczonych.

Barack Obama, były prezydent USA, pierwszy i jedyny Afroamerykanin na tym urzędzie, wziął udział w specjalnych wywiadach telewizyjnych transmitowanych dla telewizji NBC News i ABC News.

Wesprzyj Więź.pl

– Chcę przemówić bezpośrednio do młodych czarnoskórych ludzi żyjących w tym kraju, którzy widzieli zbyt wiele przemocy. Zbyt często ta przemoc pochodziła od tych, którzy powinni służyć i chronić. Chcę, żebyście wiedzieli, że się liczycie, że wasze życie się liczy, że wasze marzenia się liczą – zaznaczył. – Powinniście mieć możliwość nauki, popełniania błędów i życia w radości, bez zmartwień o to, co wydarzy się, gdy pójdziecie do sklepu, będziecie biegać, jechać samochodem, czy siedzieć w parku, oglądając ptaki. Mam nadzieję, że wy również czujecie się pełni nadziei, nawet jeśli teraz czujecie złość, ponieważ macie moc, aby to poprawić. Pomogliście sprawić, że cały kraj poczuł, że jest coś, co musi się zmienić. Komunikujecie potrzebę tego, co wymaga zmian i jest to mocniejsze niż cokolwiek, co widziałem w ostatnich latach – dodał.

Wesprzyj Więź

Zauważył także pozytywną reakcję tych spośród służb porządkowych, którzy „pragną zmiany”. – Są wśród nich tacy, którzy przyjęli przysięgę po to, aby móc służyć ludziom ze swoich społeczności, ze swojego kraju, którzy mają trudną pracę i wiem, że są równie oburzeni wydarzeniami ostatnich tygodni jak protestujący – podkreślił Obama. – Jesteśmy wdzięczni za większość z was, którzy nam służą. Jestem szczęśliwy, widząc tych ze służb porządkowych, którzy rozpoznają te problemy. Zmiana wymaga udziału wszystkich – dodał.

Przeczytaj też teksty „Prześladowani i prześladowcy” Marcina Stachowicza oraz „Czy stara Ameryka jeszcze wróci?” Łukasza Kobeszki.

DJ

Podziel się

Wiadomość